Тешко е да се поверува, но од првата промоција на филмот “Титаник” поминаа точно 21 година

Има многу малку луѓе кои никогаш не го виделе овој филм класичен, и бројна публика која уживаше во него па многумина и по  неколку пати.

Еве неколку интересни детали од снимањето на “Титаник”:

1. Ако се отфрлат сите сцени од филмот што се случуваат во модерните времиња, и да се остават оние од 1912 година, времетраењето треба да се сведе на 2 часа и 40 минути, што е точното време кое беше потребно Титаник да потоне откако удри во сантата мраз.

2. На аудиција за улогата на Џек Давсон, учествуваа холивудски имиња како Бред Пит, Том Круз, Метју Меконахи, Кристијан Бејл и Меки Колкин. Меконахи дури сними некои  сцени со избраната  актерка, Кејт Винслет, но улогата на крајот, се разбира ја доби Леонардо ди Каприо.

3. Ни Кеjт Винслет немаше лесна задача. Во конкуренција за улогата на Роуз, беше и Шерон Стоун, Мадона, Гвинет Палтроу, Винона Рајдер и Ума Турман. Таа толку многу ја сакаше оваа улога, која целосно ја обзеде  и е најсреќниот момент кога режисерот Џејмс Камерон, и испратил букет од рози со посвета

“Од твојот Роуз” (Од вашата роза (Roses)„.

4. Џејмс Камерон не сакал да има песна во филмот, но и покрај тоа композитор Џејмс Хорнер тајно го снимил  големиот хит. „Моето срце“ во изведба на  Селин Дион. На крајот, касетата со песната се нашла „случајно“ кај  Камерун, кој не бил рамнодушен кон она што го слушнал и одлучил да го вклучи во филмската музика.

5. Со други зборови, Камерун се истурил на потонатиот дел на Титаник на дното на океанот во 1995 година, дури 12 пати. Потоа одлучил да направи обид да биде веродостоен, како да ја претстави големата несреќа.

6. Познатата реченица “Јас сум крал на светот”, изречена од ликот на Ди Каприо во филмот, е импровизирана и не постои во сценариото.

7. Од својата премиера, “Титаник“ предизвика контроверзии меѓу љубителите на филмот, кои веруваат дека има простор за Џек на парчето дрво на кое лебдеше Роуз по потонувањето на бродот, за да биде до неа, но и оние кои сметаат дека тоа не е можно. Учениците во Велика Британија дури и направија експеримент и докажаа дека се уште има место. Ваквите шпекулации беа многу вознемирувачки за режисерот Џејмс Камерун, кој еднаш луто рече: .. „На страница 147 од сценариото се вели дека Џек почина – другото  не ме интересира”

8. Во сцени каде што можеме да го видиме Роуз во нејзината возраст, била забележана нејзината пудличка. Има многу добра причина зошто е така. Имено, меѓу преживеаните по тонењето на Титаник, биле пронајдени  и три кучиња.