Почетна Забава Медиуми Доделени телевизиските награди “ЕМИ”

Доделени телевизиските награди “ЕМИ”

125

Во театарот „Мајкрософт“, вчеравечер се одржа 70-то доделување на „Еми“ наградите  за најдобрите од областа на телевизијата.

Овогодинешните номинации за Еми, означуваат нов рекорд во препознавањето на различни таленти. Од историски достигнувања до неуспеси и изненадувања, номинирани беа:

– Сандра О  ја пишува историјата- Сандра О е првата азиска жена, која е номинирана во категоријата за главна женска улога за улогата на Ева Поластри во серијалот за мистериозно убиство на BBC America “Killing Eve”.

 

Џон Леџент: EGOT- Многу малку изведувачи успеале да го постигнат статусот EGOT – што значи да имаш “Греми”, “Тони”, “Оскар” и “Еми” во својата биографија. Тука спаѓаат Одри Хепберн, Мел Брукс, Џон Гилгуд и Упи Голдберг. Леџент е номиниран за главната улога во “Jesus Christ Superstar Live”, како и за продукција на предметното шоу, заедно со Ендрју Лојд Вебер и Тим Рајс, кои се исто така само на по една “Еми” чекор од секое од своите EGOT.

JESUS CHRIST SUPERSTAR LIVE IN CONCERT — Pictured: Brandon Victor Dixon as Judas — (Photo by: Virginia Sherwood/NBC)

“Исус Христос Суперѕвезда во живо” доби 13 номинации, главно од сите музички ТВ-емисии во историјата.

Џонатан Ван Нес има среќа да биде номиниран два пати. Пред четиринаесет години, Queer Eye For The Straight Guy го освои Еми, а годинашната продукција на срцето, Netflix, има 4 номинации. Продуцентот  Џонатан Ван Нес, исто така, беше номиниран за серијалот ” Funny or Die web series“ и „Gay of Thrones” .

– Битката кај Нетфликс и НБО продолжува- Постојат најмалку 13 причини -„Why“, „The Crown“, „Stranger Things“, „The Good Place” и безброј други работи што помогнаа Netflix да стане сериозен дел во светот на радиодифузерите во последниве години. Како резултат на тоа, тој го раскина 17-годишното раководство на НВО. Netflix има 112 номинации, додека HBO има 108 – вклучувајќи и продукции како “Игра на тронови” и “Вестворлд”

Ентони Борден има шест постмортални номинации Ентони Bourgeienne: делумно непознат, доби неколку номинации за Еми само еден месец по неговата смрт во јуни. Номинираниот на CNN за патување и храна ги покажува патувањата на Борден низ светот во потрага по вкусна кујна и истражување на култури во помалку познати земји. Другите кои добија постхумна номинација за Еми се Одри Хепберн, а неодамна Кари Фишер, која почина во декември 2017 година. Церемонијата ќе се одржи на 17 септември и ќе биде предводена од Мајкл Че и Колин Јост.

Она што беше клучно за овој значаен настан во поглед на модата е тоа што поголем број на актерки се одлучија да се облечат во бело. Меѓу нив најмногу сјаеше сопругата на Џастин Тимберлеј, Џесика Бил, која беше прогласена за една од најдобро облечените. Исто така во бело се појавија и Хајди Клум, Пенелопе Круз, Скарлет Јохансон и други…