Почетна Забава Репортажи Објавени топ туристичките дестинации за 2019 година

Објавени топ туристичките дестинации за 2019 година

199
Aerial view of chinese city,shenzhen

Ова се топ-10 града за 2019 година според „Лонли планет“:

1. Копенхаген, Данска
2. Шенжен, Кина
3. Нови Сад, Србија
4. Мајами, Флорида
5. Катманду, Непал
6. Мексико Сити, Мексико
7. Дакар, Сенегал
8. Сиетл, Вашингтон
9. Задар, Хрватска
10. Мекнес, Мароко

Имате пасош? Време е да го подготвите и да направите избор барем за една од понудените топ 10 дестинации во светот. Според Lonelu Planet  и нејзиниот уредник Trisha Ping, овие дестинации можете да ги посетите еднаш во животот, но ќе ги паметите цел живот. Покрај овие, на списокот се топ 10 земји за посета меѓу кои се: Египет, Шри Ланка, Германија, Зимбабве, САД, Данска , Кина и нејзината Силиконакс долина на Истокот,

На овој популарен сајт за патувања, го образложуваат изборот на „листата на најдобрите“, топ градови, држави, региони со можностите,културата, настаните и се што може како атракција да им понудат.

Во секој случај, време е некој од овие  предлози веќе  патувачите да ги ставата на својата листа за дестинации  кои се паметат.

 

Извор :

Lonely Planet’s top 10 destinations for 2019