65 години од Институтот за македонски јазик „Крсте Мисирков“ од...

Институтот за македонски јазик „Крсте Мисирков“ од Скопје годинава одбележува 65 години од основањето. Од почетоците до денеска, со научноистражувачката, високообразовната и издавачката дејност...
video

Континентална Кина-Макао-Хонконг е најдолгиот прекуморски мост во светот

Кинескиот претседател Си Џинпинг деновиве  официјално го отвори најдолгиот мост во светот, колосален проект што ги поврзува Хонгконг, Макао и континентална Кина. Мостот е долг...

Во волонтерски центар Скопје – работилница за млади новинари

Во четврток 25 октомври, во Волонтерескиот центар Скопје, ќе се одржи еднодневна Работилница на тема „Основи на новинарското пишување“, под менторство на М-р Татјана...

Новини од областа на технологијата – роботот Пепер ќе оди во...

Роботот Пепер ќе се појави пред Комитет за образование во британскиот парламент. Комитетот за образование ќе го прашува Пепер за влијанието на вештачката интелигенција...

Викендов во Крушево заврши со снимање спотот за насловната нумера од...

За Тоше Проевски Пишува Татјана Гогоска Новиот албум со наслов „Secret place" од мега ѕвездата Тоше Проески е веќе завршен и  промоцијата ќе се случи на...

Ноќеска замина Милена Дравиќ една од најголемите српски и екс...

Во Клиничкиот центар на Белград нoќеска почина Милена Дравиќ, една од најголемите гллумици на просторите на екс Југославија и најголемата српска актерска дива. После...

Државната награда „11 октомври„ во рацете на доајенот на македонското актерство...

Актерот Петре Арсовски, доајен на македонското актерство и на Македонскиот народен театар, ја доби државната награда „11 Октомври“ во 2018 година како највисоко признание...

Денеска Македонија ја одбележува 77 годишнината од непокорот на македонскиот народ...

Денеска граѓаните на  Македонија  ги одбележуваат 77 години  од почетокот на антифашистичкото востание и народноослободителната војна во Македонија, на 11 октомври 1941 година. Востанието...

Државната награда „11 октомври„ 2018, денеска ќе им биде врачена на...

Во македонското Собрание денеска ќе биде доделена државната награда „11 Октомври“ за 2018 година. Државната награда „11 Октомври“ се доделува како највисоко признание за животно...

Танц со куклите, вечерва во Куклице

На локалитетот Камени Кукли во Кратово вечер ќе биде одржан настанот „Вечерен танц со куклите“ .Настанот е во  организација на Здружението за уметност, култура...

Последни објави

Временска прогноза

Skopje,mk
clear sky
11.6 ° C
13 °
10.6 °
47 %
1.5kmh
0 %
Wed
15 °
Thu
13 °
Fri
14 °
Sat
16 °
Sun
16 °