Фестивалот „Денови на македонска музика“ – Разговор со композиторот и професор...

Во тек е одржувањето на најголемиот саем на македонското музичко творештво и вистински промотор на новата музика. Фестивалот Денови на Македонската музика оваа година...

Евровизија 2018- Прва полуфинална вечер – Македонија под реден број 11

Вечерва Еуе Кјуе  пеат за Македонија на Евровизија 2018 Специјално од Лисабон за kulturno.mk Валентина Георгиевска Парго  8 мај 2018, Лисабон Возбудата расте, еурофјата почнува да...

Промоција на „Каде сме ние“ – Лоба и Тајзи

  Викторија Лоба и Тајзи (Victoria Loba ft. Tyzee ), вечерва ја промовираа својата нова песна насловена како  „Каде сме ние“, во музичка продукција на...

Евровизија 2018-Европа прашува ќе учествува ли Македонија и догодина

Уште нешто за Евровизија 2018- Парите се важни, но не пресудни на ова шоу Од Лисабон за www.kulturno.mk Валентина Ѓорѓиевска-Парго Сите прашуваат- Ќе учествува ли Македонија...

Интервју со повод – Бенјамин Хасаниќ- Во Македонија ми се...

Разговорот за културно.мк го водеше: Филип Димкоски Ја добивте наградата Гран при на годинешниот Еврофест 2018 кој се одржа на 28 септември во Крушево и...

Годините се само бројка – ни потврдува разговорот со Добрила Ивановска...

Доајенката на Македонскиот народен театар, г-ѓа Добрила Ивановска Чабриќ ни дојде на кафе во канцеларијата на kulturno.mk а поводот единстевен, нејзиниот на голема врата...

Се најавува нешто ново и интересно -Статуафест – Другото лице на...

На 14 и 15 септември на ул. Македонија со почеток од 18:30 ч. па се до полноќ ќе се случува „СТАТУАФЕСТ - Другото Лице...
video

Валентина Ѓоргиевска Парго победничка на “КАНЕОФЕСТ 2018”

На 30-ти јуни во Охрид, односно, во центарот на овој наш познат македонски но и балкански туристички центар, по 17-ти пат се одржа познатиот...

Убавината доаѓа од внатре-Марија Шерифовиќ

Медиумите а и јавноста секогаш сакаат да прочитаат нешто за Марија Шерифовиќ, најнапред оценувајќи го нејзиниот изглед а потоа и нејзиниот глас. Шерифовиќ е без...

„Денес сѐ е џез“ – 30 април – Меѓународен ден на...

"Денес се е џез" - симболичен наслов на манифестација по повод Светскиот ден на џезот  „Денес сѐ е џез“ е насловена манифестацијата со која и...

Последни објави

Временска прогноза

Skopje,mk
clear sky
11.6 ° C
13 °
10.6 °
47 %
1.5kmh
0 %
Wed
15 °
Thu
13 °
Fri
14 °
Sat
16 °
Sun
16 °