Стјепан и Лука познати како “Ту челос“ се разделуваат

Лука Шулиќ и Стјепан Хаусер подготвија нов албум, а истовремено одлучија извесно време да се разидат како „Ту челос“  пишуваaт хрватските медиуми деновиве. Најславното дуо...

25-ти јубилејно издание на фолк-фестивалот ФИЛИГРАНИ 2018

Интернационалниот фолк-фестивал  „ФИЛИГРАНИ“ , кој блесна уште од  самиот старт во 1994 годинаи  константно го одржа високиот рејтинг со промовирањето на новиот музички жанрчалгиско-свадбарскипесни...
video

Пред ноемвриските концерти на Здравко Чолиќ во Скопје

Колку заработува Чолиќ? Каде живее Чола? Дали е сеуште со неговата жена?.. Прашања и само прашања, на кои читателите и неговите обожаватели особено оние...
video

Фестивалот за деца “Златно славејче” – бренд во растењето на многу...

"Градот радост ти ќе бидеш...... и овој ноември по 48-ми пат ќе прозвучи од грлата на децата кои се дел од годинешново издание, на...

„Љубојна“ на фестивал „ Медитерански култури“ во Португалија

Македонската етно група „Љубојна“ успешно настапи на меѓународниот фестивал „Медитерански култури“ кој синоќа заврши во португалскиот главен град Лисабон. Во Лисабон со поддршка на ЦИОФФ...

Италијанската ѕвезда Ерос Рамацоти со концерт во Скопје

Италијанската ѕвезда Ерос Рамацоти на 30 септември 2019 година ќе одржи концерт во Скопје, во ВИП Арената „Борис Трајковски“. Концертот ќе биде дел од  неговата...
video

Вечерва концерт на Брајан Фери во Македонска филхармонија

  Вечерва со почеток во  20 часот, во Македонската Филхармонија британскиот пеач Брајан Фери со концерт на кој ќе настапи со својата екипа од 12...

Концертот на Брајан Фери во Скопје е распродаден

Концертот на англискиот пејач и композитор Брајан Фери во Скопје е целосно распродаден, се информациите што доаѓаат од организаторот на концертот. Концертот ќе се одржи...

Во Прилеп „Џез викенд фестивал“

Вчеравечер со настапот на „Кеко Форнарели Трио“ од Италија,во Домот на културата „Марко Цепенков“ во Прилеп беше отворен седмиот по ред интернационален “Џез викенд...

Виолинистката Ева Богоевска со солистички концерт во Париз

Македонската виолинистка Ева Богоевска на 02 септември 2018 (недела) ќе одржи Солистички концерт во Париз. Концертот ќе се одржи во Американската катедрала во Париз, која...

Последни објави

Временска прогноза

Skopje,mk
clear sky
13.6 ° C
14 °
13.3 °
76 %
1.5kmh
0 %
Fri
22 °
Sat
17 °
Sun
17 °
Mon
17 °
Tue
10 °