Вчеравечер во Демир Хисар-Концерт на Тони Китановски и Черкези оркестар

Во рамките на манифестацијата „Град на културата за 2018“,  на Градскиот плоштад, вчеравечер беше одржан концерт на Тони Китановски и Черкези Оркестар. Тони Китановски и...

Кубански танци со „Екос Фламенго“ вечерва на Охридско лето

Станува збор за специјален проект реализиран од страна на кубанската влада, а во Македонија и на „Охридско лето“. Во 1999 година група искусни танчери и...

„Охридско лето“ ќе го одбележи роденденот со концерт на „Синтезис“ во...

Фестивалот „Охридско лето“ вечер ќе го одбележи својот 58 ми роденден со концерт на eтно групата „Синтезис“ .Концертот кој првично беше закажан во Антички...

Влатко Стефановски под ведро небо, направи храм на бесценето музичко доживување

Како на музички разбој Влатко Стефановски велемајсторски ги ткаеше песните, на мајчин јазик! Пишува Валентина Ѓоргиевска Парго  Втори Август 2018, Охрид Со величествен концерт на гитарскиот виртуоз Влатко...

Симон Трпчевски ќе настапува во Чикаго

Нашиот виртуоз на пијано Симон Трпчески в сабота настапува во Чикаго со еден од водечките светски ансамбли каков што е Чикашкиот симфониски оркестар. Ќе го...

Вечерва музички спектакл во Антички театар во Охрид, спој на електрoнска...

Вечерва во 22.00 часот во Античкиот театар во Охрид, Македонска Филхармонија, под диригентската палка на Џијан Емин и американскиот диџеј Хуан Аткинс, ќе го...
video

Влатко Стефановски со концерт на 1-во август во Охрид

Нашиот виртуоз на гитара Влатко Стефановски, на 1 август ќе има концерт во Античкиот театар во Охрид. Од Баги комуникации кои се организатори на концертот...

„Коштана“ – со Силвана и Влатко на Долни Сарај во Охрид

Култниот мјузикл "Коштана"  од Борисав Станковиќ, кој се игра десеттина години и предизвикува голем интерес кај музичката публика, а во  музичка адаптација на Влатко Плевнеш ќе се...

57 издание на Балканскиот фестивал на народни песни и игри во...

Со дефиле на учесниците низ централното градско подрачје и целовечерен концерт на Националниот ансамбл на народни игри и песни „Танец“ утревечер во Охрид ќе...

Енрике Иглезијас по две години повторно со концерт во Софија

На 6-ти ноември во Арената Армеец во Софија концерт ќе одржи Енрике Иглезијас. На радост на огромниот број фанови  што ги има во Бугарија...

Последни објави

Временска прогноза

Skopje,mk
few clouds
23 ° C
23 °
23 °
69 %
0.5kmh
20 %
Sun
31 °
Mon
29 °
Tue
27 °
Wed
29 °
Thu
29 °