Интернационалниот музички фестивал „Охридски трубадури’’на 6,7 и 8 септември

Јубилејниот, 25-ти интернационален музички фестивал „Охридски трубадури’’ ќе се одржи на 6, 7 и 8 септември . Изведувачите ќе настапуваат на голема бина која ќе биде...

„Фестивал на староградска музика и вино“ во рамки на БИТ ФЕСТ...

Дводневниот  „Фестивал на староградска музика и вино“, започнува вечерва во Старата битолска чаршија пред платото на Мал битолски монмартр. Со почеток во 21 часот...

Вечерва во Долни Сарај – Драмска опера “Девојката со жиците”

Вечерва на Охридско лето од 21 часот на Долни Сарај ќе биде изведбата на драмската опера  “Девојката со жиците” од Марјан Неќак и Маја Хрговиќ. „Девојката...

Влатко Стефановски под ведро небо, направи храм на бесценето музичко доживување

Како на музички разбој Влатко Стефановски велемајсторски ги ткаеше песните, на мајчин јазик! Пишува Валентина Ѓоргиевска Парго  Втори Август 2018, Охрид Со величествен концерт на гитарскиот виртуоз Влатко...

Оливер Драгојевиќ “Два пут сам умра “- Во спомен и со...

Ретки се оние пеачи како што беше Оливер Драгојевиќ! Сите оние кои имавме среќа со децении да го слушаме, да пееме со него, да одиме...

Интервју на неделата – Семејството Панчеви – Убавина, едноставност, креативност и...

Повод за интервјуто со Маја Гроздановска-Панчева, беше убава можност  да се сретнам со целото семејство Панчеви. Секој од нив има да каже некоја своја...

Концерт на Владимир Четкар во Охрид

Овој петок, 20 јули, со почеток во 19 часот, Владимир Четкар ќе настапи на плажата Бонанца во Охрид. Малку музика во летен амбиент, а Четкар...

Последни објави

Временска прогноза

Skopje,mk
few clouds
23 ° C
23 °
23 °
69 %
0.5kmh
20 %
Sun
31 °
Mon
29 °
Tue
27 °
Wed
29 °
Thu
29 °