Десетто издание на Десонанз Фестивалот за електронска музика

Десонанз Фестивалот за електронска музика, визуелни уметности и нови медиуми во 2018-та година го прославува своето јубилејно, десетто издание. Инициран и организиран во 2009...
video

“Broken”- нова песна и видео на тандемот Томи Тасев и...

Просторот на нашиот Портал културно.мк, е отворен за соработка со сите креативни, амбициозни и културни млади луѓе. Овој пат Ви го претставуваме тандемот Томи...

Интервју со повод – Бенјамин Хасаниќ- Во Македонија ми се...

Разговорот за културно.мк го водеше: Филип Димкоски Ја добивте наградата Гран при на годинешниот Еврофест 2018 кој се одржа на 28 септември во Крушево и...

Викендов во Крушево заврши со снимање спотот за насловната нумера од...

За Тоше Проевски Пишува Татјана Гогоска Новиот албум со наслов „Secret place" од мега ѕвездата Тоше Проески е веќе завршен и  промоцијата ќе се случи на...

Тина Тарнер добила бубрег од својот сопруг

Американската пејачка Тина Тарнер во својата нова автобиографска книга открива дека и била извршена трансплантација на бубрег, кој го донирал нејзиниот сопруг Ервин Бах....

Омар Џаферовски ќе пее за Македонија на Фестивал во Литванија

Омар Џаферовски ќе ја претставува Македонија на Меѓународниот фестивал "Каунас талент" во Каунас, Литванија. Тој ќе биде во конкуренција со деца и млади од...

Еврофест 2018- 22 издание на Интернационалниот фестивал на забавни мелодии

  22 издание на Меѓународниот фестивал на забавни мелодии „Еврофест„ ова година ќе се одржи со две манифестации, на 28 и 29-ти септември, а се...

„Љубојна“ на фестивал „ Медитерански култури“ во Португалија

Македонската етно група „Љубојна“ успешно настапи на меѓународниот фестивал „Медитерански култури“ кој синоќа заврши во португалскиот главен град Лисабон. Во Лисабон со поддршка на ЦИОФФ...

Последни објави

Временска прогноза

Skopje,mk
clear sky
13.6 ° C
14 °
13.3 °
76 %
1.5kmh
0 %
Fri
22 °
Sat
17 °
Sun
17 °
Mon
17 °
Tue
10 °