Етно составот „Монистра“ ќе одржи целовечерен концерт во Прилеп

Ако сакате изворни народни песни, виртуозно отсвирени ора, традиционални македонски инструменти, но и специфичен музички израз, „Монистра“ ќе свират за вас в четврток, на...
video

Нова песна и спот на Ања Ветерова – “Ми доаѓа да...

Нова песна и видео запис на нашата Ања Ветерова пред нејзиното заминување на студии во Беркли САД . После вчерашната кратка најава, очекуваме спотот да...

 Интернационалниот музички фестивал „Охридски трубадури’’на 6,7 и 8 септември

Јубилејниот, 25-ти интернационален музички фестивал „Охридски трубадури’’ ќе се одржи на 6, 7 и 8 септември . Изведувачите ќе настапуваат на голема бина која ќе биде...

„Фестивал на староградска музика и вино“ во рамки на БИТ ФЕСТ...

Дводневниот  „Фестивал на староградска музика и вино“, започнува вечерва во Старата битолска чаршија пред платото на Мал битолски монмартр. Со почеток во 21 часот...

Вечерва во Долни Сарај – Драмска опера “Девојката со жиците”

Вечерва на Охридско лето од 21 часот на Долни Сарај ќе биде изведбата на драмската опера  “Девојката со жиците” од Марјан Неќак и Маја Хрговиќ. „Девојката...

Влатко Стефановски под ведро небо, направи храм на бесценето музичко доживување

Како на музички разбој Влатко Стефановски велемајсторски ги ткаеше песните, на мајчин јазик! Пишува Валентина Ѓоргиевска Парго  Втори Август 2018, Охрид Со величествен концерт на гитарскиот виртуоз Влатко...

Оливер Драгојевиќ “Два пут сам умра “- Во спомен и со...

Ретки се оние пеачи како што беше Оливер Драгојевиќ! Сите оние кои имавме среќа со децении да го слушаме, да пееме со него, да одиме...

Последни објави

Временска прогноза

Skopje,mk
clear sky
6.4 ° C
7 °
6.1 °
70 %
2kmh
0 %
Wed
14 °
Thu
14 °
Fri
15 °
Sat
16 °
Sun
16 °