Недела на 33-тото издание на “Макфест” во Штип

Фестивалот на забавна музика „Макфест“, што ќе се одржи во Штип на 4, 5 и 6 октомври. Фестивалот ќе го отвори најмладата учесничка Сара...
video

Фреди Меркјури е најдобриот пејач на сите времиња-потврдија експерти од цел...

На денешен ден 05.09.1946 година е роден Фреди Меркјури,во ЗанзибарФреди замина во вечнопста во 1991-та година , по компликации со СИДА-та од која боледуваше....

Мјузиклот “Коштана” со изведба во Струмица

Mјузиклот “Коштана”  од Борисав Станковиќ, во  музичка адаптација на Влатко Плевнеш, ќе се игра на сцената на домот на културата "Антон Панов" во Струмица в...

Се најавува нешто ново и интересно -Статуафест – Другото лице на...

На 14 и 15 септември на ул. Македонија со почеток од 18:30 ч. па се до полноќ ќе се случува „СТАТУАФЕСТ - Другото Лице...

Годините се само бројка – ни потврдува разговорот со Добрила Ивановска...

Доајенката на Македонскиот народен театар, г-ѓа Добрила Ивановска Чабриќ ни дојде на кафе во канцеларијата на kulturno.mk а поводот единстевен, нејзиниот на голема врата...

Македонскиот електронски фестивал „Десонанз“ на маратноската журка во Берлин

        Македонскиот електронски фестивал „Десонанз“ кој годинава обележува 10 години од основањето, на 15 август ќе биде дел од маратонска берлинска...
video

Валентина Ѓоргиевска Парго победничка на “КАНЕОФЕСТ 2018”

На 30-ти јуни во Охрид, односно, во центарот на овој наш познат македонски но и балкански туристички центар, по 17-ти пат се одржа познатиот...

Баскерфест по 13- ти пат

Вечерва,12 јуни по 13/ти пат  ќе биде отворен фестивалот на улични изведувачи- Баскерфест 2018. Од 12-17 јуни, под покровителство на Град Скопје, Градскиот плоштад "Македонија",...

Кога Евровизиската ќе се спои со магијата на Синтра- 12 поени!

За Евровизија од друг агол за www.kulturno.mk - пишува Валентина Ѓорѓиевска-Парго        Во дневникот на мојата 12-та  Евровизија, има запишано безброј магични моменти, и токму за неа,...
video

По концертот на Анастасија вчеравечер во Скопје

Американската пејачка, авторка и поранешна танчарка, Анастасија,  во рамките на актуелната светска турнеја Evolution tour насловена по нејзиниот седми студиски албум издаден минатата година, вчеравечер со...

Последни објави

Временска прогноза

Skopje,mk
clear sky
17.9 ° C
18 °
17.8 °
68 %
1kmh
0 %
Thu
15 °
Fri
22 °
Sat
17 °
Sun
17 °
Mon
17 °