Се најавува нешто ново и интересно -Статуафест – Другото лице на...

На 14 и 15 септември на ул. Македонија со почеток од 18:30 ч. па се до полноќ ќе се случува „СТАТУАФЕСТ - Другото Лице...

Годините се само бројка – ни потврдува разговорот со Добрила Ивановска...

Доајенката на Македонскиот народен театар, г-ѓа Добрила Ивановска Чабриќ ни дојде на кафе во канцеларијата на kulturno.mk а поводот единстевен, нејзиниот на голема врата...

Македонскиот електронски фестивал „Десонанз“ на маратноската журка во Берлин

        Македонскиот електронски фестивал „Десонанз“ кој годинава обележува 10 години од основањето, на 15 август ќе биде дел од маратонска берлинска...
video

Валентина Ѓоргиевска Парго победничка на “КАНЕОФЕСТ 2018”

На 30-ти јуни во Охрид, односно, во центарот на овој наш познат македонски но и балкански туристички центар, по 17-ти пат се одржа познатиот...

Баскерфест по 13- ти пат

Вечерва,12 јуни по 13/ти пат  ќе биде отворен фестивалот на улични изведувачи- Баскерфест 2018. Од 12-17 јуни, под покровителство на Град Скопје, Градскиот плоштад "Македонија",...

Кога Евровизиската ќе се спои со магијата на Синтра- 12 поени!

За Евровизија од друг агол за www.kulturno.mk - пишува Валентина Ѓорѓиевска-Парго        Во дневникот на мојата 12-та  Евровизија, има запишано безброј магични моменти, и токму за неа,...
video

По концертот на Анастасија вчеравечер во Скопје

Американската пејачка, авторка и поранешна танчарка, Анастасија,  во рамките на актуелната светска турнеја Evolution tour насловена по нејзиниот седми студиски албум издаден минатата година, вчеравечер со...

Евровизија 2018-Европа прашува ќе учествува ли Македонија и догодина

Уште нешто за Евровизија 2018- Парите се важни, но не пресудни на ова шоу Од Лисабон за www.kulturno.mk Валентина Ѓорѓиевска-Парго Сите прашуваат- Ќе учествува ли Македонија...
video

Евровизија на македонски начин – Тимот кој губи не се менува

Пишува Татјана Гогоска Во исчекување на Втората Полуфинална вечер на годинешниов Евросонг 2018, кој се одржува во Лисабон, Португалија после минатогодиншната маестрална победа на  Салвадор...

Евровизија 2018- Прва полуфинална вечер – Македонија под реден број 11

Вечерва Еуе Кјуе  пеат за Македонија на Евровизија 2018 Специјално од Лисабон за kulturno.mk Валентина Георгиевска Парго  8 мај 2018, Лисабон Возбудата расте, еурофјата почнува да...

Последни објави

Временска прогноза

Skopje,mk
scattered clouds
8 ° C
8 °
8 °
100 %
1kmh
40 %
Sun
16 °
Mon
11 °
Tue
12 °
Wed
13 °
Thu
9 °