Меѓународна награда за книгата „Заедно да растеме“ од Филип Димкоски

Книгата поезија за деца „Заедно да растеме“ од Филип Димкоски, објавена годинава во Академски печат, деновиве ја доби меѓународната награда „Книжевно перо“ за најдобра...

Недела на шпански филм во Кинотека на Македонија

КАКО СОЗРЕВАШЕ ЦЕЛУЛОИДОТ ПОД ПИРИНЕИТЕ? Обично велат дека најлесен избор на филмови се прави од кинематографија која „крцка“ од наслови. Но, колку тој избор може...

Премиера на претставата „Метод” во Народен театар Охрид

Најпоставуваниот современ шпански текст во Регионот, за првпат преведен и поставен во Македонија, Претставата „Метод” (El mètode Grönholm) од Жорди Галсеран, премиерно ќе биде...

Во Охрид – Промоција на книгата „Свети Архангел Михаил“

  Утре во НУ Библиотека „Григор Прличев“ во Охрид, во Прличевата одаја  ќе биде промовирана книгата „Свети Архангел Михаил“ од академик Миле Миќуновиќ. Книгата ќе ја...

90 милиони долари за делото „Портрет на ументик“ од Дејвид Хокни

На аукција во „Кристис“ во Њујорк за 90 милиони долари, што е рекордна сума за жив уметник беше продадена славната слика на 81-годишниот британски...

ЖИТИ ФИЛМОТ БЕЗ БОСНА -Недела на филмови од Босна и Херцеговина

Кога на почетокот на 2002 година на доделувањето на Оскарите во Холивуд во терминот за прогласување најдобар филм од неанглиското говорно подрачје беше прочитан...

LICENTIA POETICA – Николина Сушниќ „За столбовите на минатото и оковите...

Николина Сушниќ, родена е во Загреб, 1998 година. Работи како медицинска сестра. Пишува од својата тринаесетта година.  Автор е на самостојната поетска книга „Ослободена...

Нов роман од Јагода Михајловска-Георгиева – „Манастир Фуентерабија“

Новиот  роман „Манастир Фуентерабија“ од Јагода Михајловска-Георгиева,кој е  добитник на престижната награда „Стале Попов“ на Друштвото на писателите на Македонија за најдобра прозна книга објавена на...

Утре во КИЦ -Промоција на две дела од Ленка Попоска-Гогоска

. Со две дела утре од 12 часот,во салата Империјал 1 на Културно-информативниот центар – Скопје, ќе се претстави авторот Ленка Попоска-Гогоска  Промоција ќе доживеат...

Култниот филм „Гладијатор„ со ново продолжение

Режисерот Ридли Скот по повеќе најави ,веќе работи напорно на продолжение на култниот филм за мноогумина „Гладијатор“ и веќе по најавите се очекува исто...

Последни објави

Временска прогноза

Skopje,mk
clear sky
13.6 ° C
14 °
13.3 °
76 %
1.5kmh
0 %
Fri
22 °
Sat
17 °
Sun
17 °
Mon
17 °
Tue
10 °