Светски ден на аудиовизуелно наследство

Кинотека на Македонија Ве поканува на одбележување на Светскиот ден на аудиовизуелното наследство 30 октомври, вторник, 2018 во 12.00 часот Светскиот ден на аудиовизуелно наследство се...

„Силјан штркот Шанца во МНТ – хуманитарно за Сара Настеска

Македонскиот народен театар се приклучува на хуманитарната акција за помош на 15-годишната Сара Настеска од Охрид, кај која неодамна е дијагностицирана ANEMIA APLASTICA, болест...

Западноафриканската уметност во Музејот на Македонија

Во Музејот на Македонија утревечер ќе се отвoри изложбата „Духовите на Африка: ритуална западноафриканска уметност“. Оваа изложба се реализира како соработка со Музејот на...

Отворен Меморијалниот музеј на илегалните работници за изработка на оружје, за...

Скопје конечно го доби во функција и  Меморијалниот музеј на илегалните работилници за изработка на оружје во Скопје за време на НОВ (1941-1944). Музејот...

„Кец на десетка„ комедијата од МНТ вечерва на фестивалот „Денови на...

Комедијата „Кец на десетка“ во продукција на Македонскиот народен театар,вечерва  ќе биде изведена на сцената во Центарот за култура „Трајко Прокопиев“ во рамките на програмата...

 Музејот на современата уметност се вклучува во манифестацијата „Бела ноќ“

 Музејот на современата уметност - Скопје програмски ќе се вклучи во 14-тата по ред 24-часовна манифестација„Бела ноќ“, во организација на Младинскиот културен центар и Градот...

Велешани ќе добијат Младински мултимедијален центар

Зградата на локалната  библиотека „Гоце Делчев“, општина Велес планира наскоро да ја пренамени во Младински мултимедијален креативен  центар, наменет за вежбање на Балетското студио...

Гостување на претставата „Разговори во четири очи“ на Фестивал во Москва

Македонскиот народен театар со претставата „Разговори во четири очи“ на режисерката Нина Николиќ, според текстот на Ингмар Бергман, а во адаптација на Тамара Барачков, ќе гостува...

Изложба на платна на Славко Јаневски и скулптури на Томе Серафимовски

Утревечер , во Музејот на град Скопје, со почеток во 20 часот, ќе се отвори заедничка изложба на масла на платно на Славко Јаневски...

„Европските денови на културното наследство“ утре во Музеј на Македонија

Утре започнува манифестацијата „Европски денови на културното наследство“ која ќе трае до 7 октомври со изложба во Музејот на Македонија. Европските денови на културното наследство...

Последни објави

Временска прогноза

Skopje,mk
clear sky
13.6 ° C
14 °
13.3 °
76 %
1.5kmh
0 %
Fri
22 °
Sat
17 °
Sun
17 °
Mon
17 °
Tue
10 °