„Reality Has to Begin“ – заедничка програма на МСУ филм и...

Филмската и видео програма на Музејот на современата уметност – Скопје и Интернационалниот фестивал за документарни и кратки филмови „ДокуФест“ од Призрен, Косово, на вечер и утревечер...

Џифони Македонија вечерва завршува со презентација на сработеното и прогласување на...

Годинешново 6-то издание на „Џифони Македонија“ завршува со презентација на сработеното во сите учесници на работилниците во Киното „Милениум“. Филмскиот фестивал за млади „Џифони Македонија“...

Второто издание на Истражувачкиот филмски фестивал Скопје е од 25 до...

Второто издание на Истражувачкиот филмски фестивал Скопје, кој ќе се одржи од 25 до 27 октомври во Кино Култура. Водечка тема ќе биде „Truth,...
video

Документарен филм за Францускиот војник Валентин кој војувал со хартија и...

 „Уметникот од Фронтот“, така го нарекувале францускиот војник Етјен Андре Валентин (1893-1940), кој на Македонскиот фронт пристигнал со хартија и молiв во рацете. Иако,...

Презентација на потпрограмите Култура и МЕДИА

Потпрограмите Култура и МЕДИА на програмата на ЕУ „Креативна Европа“ денеска беа презентирани во општинската сала во Штип, а на 12 октомври во општинската...

Документарецот „Со љубов“ ќе се емитува онлајн на македонскиот стриминг канал...

Генијалниот документарен филм „Avec l’amour” на режисерот Илија Цветковски и продуцентот Атанас Георгиев премиерно ќе се емитува онлајн како прв Филм на неделата на...
video

Слободно ќе се прикажува филмот „Ругање со Христос“

Македонскиот филм на Јани Бојаџи „Ругање со Христос“, македонската премиера ја имаше завчера во рамки на фестивалот „Киненова„ а од вчера според соопштението на...

Вчеравечер свечено беше отворен меѓународниот филмски фестивал за млади „Џифони Македонија“

Свеченото отворање на Филмскиот фестивал за деца и млади „Џифони Македонија“ се одржа вчеравечер во Градското кино „Милениум“ со проекција на  италијанскиот филм „По...

Tрејлер за „Успех“ – првата хрватска НВО серија во шест дела

Се појави првиот трејлер за „Успех“ - првата хрватска (и регионална) НВО серија во шест дела. Режисер е оскаровецот Данис Тановиќ, а сценариото е...

Вечерва „Криза“ во Кинотека на Македонија

Во Кинотека на Македонија, вечерва со почеток во 20 часот ќе биде прикажан дебитантскиот филм на Ингмар Бергман, „Криза“. Ова е дебитантскиот филм на...

Последни објави

Временска прогноза

Skopje,mk
scattered clouds
8 ° C
8 °
8 °
100 %
1kmh
40 %
Sun
16 °
Mon
11 °
Tue
12 °
Wed
13 °
Thu
9 °