Краткометражниот македонски филм „Малина“ на фестивалот Синедејс.

Краткометражниот македонски филм „Малина“  кое е дебитантско остварување на младата режисерка Анастасија Лазарова Пилинг, а во продукција на Никола Мадиќ односно „Монолит филм“, ќе...

Со перформансот „Македонско девојче“ вечерва се отвара Синедејс

Со SEERma и Со проектот „Македонско девојче” по подолго отсуство од експерименталната македонска поетско-музичка сцена се враќа Ивана Харикли. Таа вечерва (8 ноември) ќе...

Кинотека на Македонија – Недела на современ дански филм

Од вчера -6-ти нември во Кинотека па се до 11-ти -недела, ќе биде филмска недела посветена на Современиот дански филм. Стојан Синадинов во најавата...

Ноември во Кинотека на Македонија

Интересни информации од Кинотеката за филмската програма во ноември која ја почнуваат вака: „Веќе сте наумиле да не ги бричите мустаќите од едукативни причини...

Во Кинотека на Македонија денови на нов мексикански филм -Наследниците на...

  „Сè ќе си дојде на своето“ е реченицата која, веројатно, е често употребувана во мексиканската кинематографија во втората половина на минатиот век. И, глеј,...
video

„ СТАНЛИО И ОЛИО“- безвременски јунаци на комедијата во биографски...

„Сталио и Олио „ или познати и како  „Дебелиот и слабиот“, со филмови од сферата на комедијата. Во ова време подзаборавени,но еве продуценти кои...

Гран-при на ФАДФ „Камера 300″-Битола за Љупчо Ристески

Љупчо Ристески, автор на аматерскиот документарен филм „Клучарот Цако”, е добитник на гран-при „Плакета Милтон Манаки” на 26.Интернационален фестивал на аматерски (непрофесионален) документарен филм „Камера...

„Златна Петорка” избран за најдобар странски филм

Жири во состав од еминенти филмски професионалци ја додели наградата за најдобар странски филм на македонскиот филм „Златна петорка“. Со над триесет фестивали и единаесет...

Недела на современ јапонски филм

Кинотеката на Македонија во соработка со Амбасадата на Јапонија во Скопје со поддршка на Министерството за култура на Република Македонија, од 22 до 25 октомври организира Недела на...

Во Кинотеката на Македонија три наградени филма

Во Кинотеката на Македонија денеска и утре репризно ќе бидат прикажани три филма што беа наградени на третиот Меѓународен фестивал на дебитантски филм „Киненова“,...

Последни објави

Временска прогноза

Skopje,mk
clear sky
13.6 ° C
14 °
13.3 °
76 %
1.5kmh
0 %
Fri
22 °
Sat
17 °
Sun
17 °
Mon
17 °
Tue
10 °