Изложба на фотографии “Скриени шепоти“ од Мухамедали Алили – Дали во...

Во четврток, 01.11.2018  во Изложбениот салон на НУ Центар за култура “Трајко Прокопиев“ - Куманово ќе биде отворена изложба на фотографии– “СКРИЕНИ ШЕПОТИ“ од...

Промоција на дело од областа на Конзерваторско-реставраторски методи од Ангелина Поповска

Утре во 12 часот, во конференциската сала на НУ Музеј на македонската борба - Скопје, ќе се одржи свечена промоција на книгата „Конзерваторско-реставраторски методи...

Нови ископувања на локалитетот Градиште кај Младо Нагоричане

Археолозите од НУ  Музеј Куманово почнаа со ископувања на локалитетот Градиште во Младо Нагоричане предвидени за оваа година.Тие работат на два дела и тоа...

Изложба „Мис Стон: Помеѓу Елен и Автономија“

По повод 27 Октомври, Светскиот ден на аудиовизуелното наследство, Кинотеката на Македонија на 30 октомври, во вторник, ќе ги промовира својата нова веб-страница и најновиот...

Стрип изложби низ Македонија

Заради развој на стрип културата во Република Македонија, СЦМ –Велес во соработка со : Домовите на култура во Охрид, Ресен и Струга организира стрип...

Во Даут пашин амам ќе биде отворена ретроспективна изложба на Драган...

Утревечер, 24 октомври во НУ Национална галерија на Македонија, ќе биде отворена  Ретроспективно-монографската изложба на Драган Попоски Дада. И оваа изложба е организирана во...

Вредноста на “Мона Лиза“

Позајмувањето на познатата Мона Лиза на Леонардо да Винчи на некој музеј за период од три месеци, би чинело меѓу 30 и 35 милиони...

Групна изложба на дванаесет уметници од Прилеп

Во депото на Центарот за култура „Марко Цепенков“ во тек е изложбата „ДЛУП Совреме(н)“. Ова е групна изложба на дванаесет уметници - членови на...

Изложба на „Kичевската ликовна колонија“ во Прилеп

Во ликовниот салон на Центарот за современа ликовна уметност „Марко Цепенков“ во Прилеп, отворена e изложбата на дела од реномираната, 24 - та Интернационална...

Изложба на охридски килими од 19 век

Традиционални килими изработени во Охрид, кои датираат од втората половина на 19 век, ќе бидат изложени во рамки на поставката „Софрата“ што од утре...

Последни објави

Временска прогноза

Skopje,mk
clear sky
8.9 ° C
9 °
8.9 °
66 %
1kmh
0 %
Tue
12 °
Wed
8 °
Thu
8 °
Fri
8 °
Sat
5 °