Антологија на македонската поезија во „Синтези“

Книжевниот гласник „Синтези“ во својот нов број (45) објавува антологија на  македонската поезија во која се застапени 28 автори, од основоположникот на современата македонска...

Младиот македонскиот писател Стефан Маркоски на резиденцијален прстој во Шпанија

Македонскиот писател Стефан Марковски е македонски претставник на годинешното издание на програмата Other words во шпанскиот град Сан Себастијан во периодот од 10 август...

Романот „Доктор Глас“ од шведскиот писател Седерберг и на македонски јазик

Излезе од печат романот „Доктор Глас“ од шведскиот писател Јалмар Седерберг,  во издание на „Македоника литера“ од Скопје. Преводот од шведски јазик е на...

Научна и уметничка визита во куќата на Уранија во Охрид

Научната и уметничка визита која се одржува во Куќата на Уранија-МАНУ во Охрид е отворена вчера со изложба на ракописи и епиграфски споменици. Изложбата е...

15 поети на Прилепско културно лето

Вечер во 19.00 часот во изложбениот салон на ЦК „Марко Цепенков“ во Прилеп ќе се одржи поетска вечер, на која со своето творештво ќе...

Интервју со повод – Анита Бошкова, поетеса – Универзалниот клуч за...

Разговорот го водеше Валентина Георгиевска -Парго - Да се поразговара со поетесата Анита Бошкова, особено во овој активен период, има доста поводи. Во сето ова,...

Нова книга на Веле Смилевски посветена на македонскиот великан Блаже Конески

Деновиве македонскиот пистател Веле Смилевски во јавноста го предаде новото свое дело, насловено како „Поетското и есеистичкото послание на Блаже Конески“. Во студијата на Веле...

Книгата е добар другар секогаш, но во лето не заборавајте да...

Препорачува Филип Димкоски -поет Почитувани читатели на Културно.мк, ова е изборот од моите пет омилени книги. Како што секое време е време за да се биде...

„Англискиот пациент“ ја доби „Златната Букерова награда“ од публиката

Книгата „Англискиот пациент“ (English Patient) од Мајкл Ондачи е прогласена за најдобрата книга добитник на Букеровата награда во последниве 50 години според гласовите на публиката. Таканаречената „Златна...

51-во издание на Меѓународниот семинар за македонски јазик, литература...

Во Охрид, денеска  започна 51-то издание на Меѓународниот семинар за македонски јазик, литература и култура. Ректорот на Универзитетот „Свети Кирил и Методиј“ од Скопје Никола...

Последни објави

Временска прогноза

Skopje,mk
few clouds
23 ° C
23 °
23 °
69 %
0.5kmh
20 %
Sun
31 °
Mon
29 °
Tue
27 °
Wed
29 °
Thu
29 °