КУД „Мирче Ацев“ ќе одржи концерт со сите свои членови

Културно уметничкото друштво „Мирче Ацев“ вечер ќе одржи концерт во големата сала во Центарот за култура „Марко Цепенков“. На традиционалниот настан ќе се претстават сите членови...

Австрискиот диригент Густав Кун, вечерва ќе диригира со Македонската Филхармонија

„Борба, надеж, победа“ е насловот на вечерашниот симфониски концерт на Македонската филхармонија, на кој првпат во Македонија ќе гостува врвниот австриски диригент Густав Кун. Под...

Рецитал на врвниот руски пијанист Денис Кожухин

Еден од најголемите пијанисти на денешницата, Денис Кожухин од Русија, ќе одржи рецитал на 22 октомври (понеделник) во Камерната сала на Македонската филхармонија во...

Пијанистката Елена Костовска вечерва со соло-концерт во Софија

Вечер со соло-концерт „Пијано рецитал“ во Културно-информативниот центар на Република Македонија во Софија, ќе настапи македонската пијанистка Елена Костовска.  На програмата се дела на...

Одбележана 169 годинишнината од смртта на Фредерик Шопен

Денеска Општина Кисела Вода во соработка со Амбасадата на Република Полска, во паркот Шопен одбележа 169 години од смртта на големиот полски музички великан...

Концерт на „Аулос“ во Музејот на Град Скопје

Вечер во 20 часот во Музејот на Град Скопје камерниот ансамбл „Аулос“ ќе одржи концерт. Овој ансамбл на музичката сцена во Македонија постои десет...

Пехчево подновено со фестивалска сцена и туристичко-информативен центар, а е и...

Денеска во Пехчево почна првиот фестивал за прекуграничен фестивалски туризам, а е дел од проектот „Платформа за прекуграничен фестивалски туризам на полето на културата...

„Интерфест Битола 2018“- пијано концерт со Валерио Промурозо

27-то издание на „Интерфест Битола 2018“, и оваа година се одржува  од 2 до 12 октомври, и редовно во концертната сала на клавирите, годинава...

„Хармонија мунди“ – атрактивен видео-аудио настан на Македонската филхармонија

Во петок, 12 октомври  во 20 часот, Македонската филхармонија ќе го одржи симфонискиот концерт „Хармонија мунди“, кој ќе претстави атрактивен, уникатен видео-аудио перформанс. Под...

37. Скопски џез-фестивал

Ексклузивност, уникатност и храбра програмска ориентација најави Скопскиот џез-фестивал за 37-мото издание кое ќе се одржува од 17 до 21 октомври на две локации...

Последни објави

Временска прогноза

Skopje,mk
scattered clouds
8 ° C
8 °
8 °
100 %
1kmh
40 %
Sun
16 °
Mon
11 °
Tue
12 °
Wed
13 °
Thu
9 °