Награда за животно дело за дуетот Селимова-Желчески од родниот Прилеп

Дуетот Кевсер Селимова и Ѓорѓи Желчески се добитници на наградата за животно дело на Прилеп што се доделува по повод 3 Ноември – Денот...

Влатко Стефановски со своето трио и GIBONNI на предновогодишна фешта

За да најгoлемата предновогодишна фешта биде што е можно поголема, пред настапот на хедлајнерот на фестивалот All You Need Is Love, GIBONNI, со свој...

Наградата „Златна лира“ за Михаило Куфојанакис и Марија Ѓошевска

Сојузот на музичките уметници на Македонија-СМУМ му ја додели наградата „Златна лира“ за животно дело за 2018 година на виолинистот Михаило Куфојанакис, а за  достигнување...

Промоција на најновиот албум „Синергија“ на Дуке Бојаџиев

Македонскиот музичар и композитор Дуке Бојаџиев вечер во 20 часот во ноќниот клуб „Станица 26“ ќе го промовира најновиот студиски албум „Синергија“. Албумот содржи...

TOM ODELL во Скопје на почетокот на следната година

Продукцијата Авалон најавува дека првото светско име за 2019-та година- суперквалитетниот TOM ODELL доаѓа во Скопје, на 13- ти февруари 2019 година во СРЦ...

Концерт на Пијано Дуо Гелебешеви во Куманово

Утре (понеделник ) со почеток во 20 часот во малата сала на НУ Центар за култура “Трајко Прокопиев“ – Куманово концерт ќе одржи Пијано...

Вадада Лео Смит, „Хариет Табман“ и Трстон Мур вечер на Скопски...

37. Скоски џез-фестивал вечер продолжува со концерт на трубачот Вадада Лео Смит, кој од Њујорк доаѓа специјално за  единствената европска аудиовизуелна изведба на неговиот...

Вечер ќе почне фестивалот „Златна лира“

Вечер во Музејот на Град Скопје од 20 часот ќе почне фестивалот „Златна лира“ кој го организира Сојузот на музичките уметници на Македонија-СМУМ. Со...

Фестивал на камерна музика „Скупи Камерфест 2018“

Со  „Вечер на француска музика“ вечер vo 19.00 часот, во Националната Галерија  – “Даут Пашин Амам” Скопје ќе биде отворено првото издание на Интернационалниот...

КУД „Мирче Ацев“ ќе одржи концерт со сите свои членови

Културно уметничкото друштво „Мирче Ацев“ вечер ќе одржи концерт во големата сала во Центарот за култура „Марко Цепенков“. На традиционалниот настан ќе се претстават сите членови...

Последни објави

Временска прогноза

Skopje,mk
clear sky
17.9 ° C
18 °
17.8 °
68 %
1kmh
0 %
Thu
15 °
Fri
22 °
Sat
17 °
Sun
17 °
Mon
17 °