„СОНЦЕ И ЉУБОВ„ – Рецитал на Благој Нацоски вечерва во МОБ

  Вечерва со почеток во 20:00 часот, на големата сцена на Македонската опера и балет љубителите на музиката ќе може да го проследат соло-рециталот на...

37. Скопски џез-фестивал

Ексклузивност, уникатност и храбра програмска ориентација најави Скопскиот џез-фестивал за 37-мото издание кое ќе се одржува од 17 до 21 октомври на две локации...

Украинското дуо Жана Марчинска и Гана Гусиева вечер на „Охридско...

Фестивалот „Охридско лето“ своето 58-мо издание го продолжува со музичкиот дел и со концертот на украинското дуо Жана Марчинска на виолончело и Гана Гусиева...

Австрискиот диригент Густав Кун, вечерва ќе диригира со Македонската Филхармонија

„Борба, надеж, победа“ е насловот на вечерашниот симфониски концерт на Македонската филхармонија, на кој првпат во Македонија ќе гостува врвниот австриски диригент Густав Кун. Под...

Камерниот оркестар на Македонската филхармонија ќе гостува во Казахстан

Од 3 до 9 септември, Камерниот оркестар на Македонската филхармонија ќе гостува во Казахстан, каде што ќе одржи два концерти во Алмати (5 септември)...

Вадада Лео Смит, „Хариет Табман“ и Трстон Мур вечер на Скопски...

37. Скоски џез-фестивал вечер продолжува со концерт на трубачот Вадада Лео Смит, кој од Њујорк доаѓа специјално за  единствената европска аудиовизуелна изведба на неговиот...

Охридско лето – На 2-ри Август, во Античкиот театар, „Спектакл на...

Во Охрид на атрактивната локација, нè очекува перформанс и спектакл на летото Сезоната на добра забава започна одамна, а во текот на месец август, истата...

Пијанистката Елена Костовска вечерва со соло-концерт во Софија

Вечер со соло-концерт „Пијано рецитал“ во Културно-информативниот центар на Република Македонија во Софија, ќе настапи македонската пијанистка Елена Костовска.  На програмата се дела на...

Промоција на најновиот албум „Синергија“ на Дуке Бојаџиев

Македонскиот музичар и композитор Дуке Бојаџиев вечер во 20 часот во ноќниот клуб „Станица 26“ ќе го промовира најновиот студиски албум „Синергија“. Албумот содржи...

Октетот „Прилеп“доби награда за најдобра изведба на староградска музика

Октетот „Прилеп“ како учесник на Фестивалот на народни игри и песни „Илинденски денови“ во Битола, за својот овогодишен настап  доби награда од жирито на...

Последни објави

Временска прогноза

Skopje,mk
clear sky
11.6 ° C
13 °
10.6 °
47 %
1.5kmh
0 %
Wed
15 °
Thu
13 °
Fri
14 °
Sat
16 °
Sun
16 °