Премиера на дипломската претстава „Бела болест“ во Македонски народен театар

Апсолвентот по театарска режија Горјан Аревски на Факултетот за драмски уметности во Скопје успеа да собере средства за изведба на претставата „Бела болест“ од чешкиот автор...

Вечерва започнува 12-от Интернационален театарски фестивал „Скупи“

Седум претстави од исто толку земји ќе учествуваат на 12. Интернационален театарски фестивал „Скупи", што ќе се одржува од утре до 30 октомври во Младинскиот...

Во МНТ се подготвува претставата „Галеб“ од Антон Павлович Чехов

Во Македонскиот народен театар во тек се подготовките на претставата „Галеб“ по текст на Антон Павлович Чехов во режија на Нина Николиќ. Претставата е...

Македонската опера и балет ќе го изведе оперското ремек дело „Боеми“...

На 24 октомври (среда) со почеток во 20 часот, на сцената на Македонската опера и балет ќе биде изведено оперското ремек дело „Боеми“ од...

„Дамата со камелии“ вечерва на сцената на Македонската опера и балет

Во Македонската опера и балет вечерва од  20 часот ќе биде изведена раскошната балетската претстава „Дамата со камелии“, на музика од Џузепе Верди. „Дамата со...

„66-ка“ на Жак Офенбах во Куманово

Во Центар за култура Трајко Прокопиев во Куманово, вечер во 20 часот ќе биде прикажана комичната опера во еден чин „66-ка“ на Жак Офенбах. Оперетата...

Музичко-драмска претстава “Операта на шумските животни”во ОУ Св. Климент Охридски Битола

Денеска во 12:00 часот, во ОУ Св. Климент Охридски Битола, ќе се одржи детска, интерактивна, музичко-драмска претстава “Операта на шумските животни” во изведба на...

Награда за претставата „Разговори во четири очи“ на фестивалот „Московски ноќи“

Претставата „Разговори во четири очи“ на режисерката Нина Николиќ ја освои наградата на жирито за најдобра претстава на 6. Интернационален театарски фестивал „Московски ноќи“,...

Буден Театар го најавува петтото издание на Меѓународниот фестивал за детски...

Буден Театар го најавува петтото издание на Меѓународниот фестивал за детски театар ФЕНЕР, што ќе се одржи од 12ти до 14ти октомври на сцената...

Вечерва премиера во Прилепскиот народен театар „Казимир и Каролина “

Прилепскиот народен театар „Војдан Чернодрински“ вечерва  премиерно ќе ја изведе претставата „Казимир и Каролина“ од германскиот автор Еден фон Хорват во режија на Нела...

Последни објави

Временска прогноза

Skopje,mk
clear sky
17.9 ° C
18 °
17.8 °
68 %
1kmh
0 %
Thu
15 °
Fri
22 °
Sat
17 °
Sun
17 °
Mon
17 °