Комедијата „Кец на десетка“ во Центарот за култура „Трајко Прокопиев“

Комедијата „Кец на десетка“ во продукција на Македонскиот народен театар на 9 октомври ќе биде изведена на сцената во Центарот за култура „Трајко Прокопиев“ во рамките...

Интимен театар од Битола со претставата „Три прави, три опачни“ настапува...

Интимен театар од Битола со претставата „Три прави, три опачни“ (седум осмини) по текст на Никола Пројчевски и во режија на Софија Ристевска-Петрушевска вечерва...

Отворен фестивалот „Албански театар во Македонија”

Во Центарот за култура ,синоќа свечено беше отворен фестивалот „Албански театар во Македонија", кој традицонално по седумнаесетти пат се одржува во Дебар. Прв се претстави ...

Утре „Бела ноќ“ – најголемата градска културна манифестација

Традиционалната манифестација „Бела ноќ“ ќе се одржи утре - сабота во главниот град по 14. пат. Во рамки на програмата на повеќе локации ќе се...

Гостување на претставата „Разговори во четири очи“ на Фестивал во Москва

Македонскиот народен театар со претставата „Разговори во четири очи“ на режисерката Нина Николиќ, според текстот на Ингмар Бергман, а во адаптација на Тамара Барачков, ќе гостува...

Вечерва почнува Меѓународниот фестивал „Денови на комедија“ во Куманово

Вечерва во Куманово почнува Меѓународен Фестивал „Денови на комедија. Фестивалот ќе го отвори претставата „Како да се ограби банка“ во изведба на Драмски театар...

БУРЕ БАРУТ СО ПРЕМИЕРА НА МОТ

Босанско народно позориште Зеница на 21-ви септември премиерно ја изведе претставата „Буре барут“ по истоимената драма на Дејан Дуковски, во режија на Нина Николиќ....

„Вдовицата се мажи“ во Македонска Каменица

Вечер, во културно-информативниот центар „Романса“ во Македонска Каменица со почеток во 19.30 часот, Театарот „Јордан Хаџи Константинов-Џинот“ од Велес ќе настапи со комедијата „Вдовицата...

Почна манифестацијата „Нов Културен бран“ во Гостивар

Во Гостивар синоќа започна манифестацијата „Нов културен бран" со презентација на сработеното од проектите „Заедно кон Европа" и „Заедно под отворено небо“. Изминативе пет дена...

Теактер студио од Куманово вечер пред струшката публика со „Ајде уште...

Во Центарот за култура „Браќа Миладиновци“ вечер премиерно пред струшката публика ќе биде изведена драмата „Ајде уште по една за роденденот“ на Теактер студио“...

Последни објави

Временска прогноза

Skopje,mk
clear sky
11.6 ° C
13 °
10.6 °
47 %
1.5kmh
0 %
Wed
15 °
Thu
13 °
Fri
14 °
Sat
16 °
Sun
16 °