Во Музеј на Град Скопје изложба „Предели“ на Љупчо Бојаров

Во Музејот на Град Скопје во тек е самостојна изложба „Предели“ на ликовниот уметник Љупчо Бојаров. На изложбата се преставени избор од 26 слики масло...

АКТО фестивалот за современи уметности оваа година е на тема ...

13то по ред издание на АКТО, фестивалот за современи уметности, кој ќе се одржи годинава од 23 до 25 август во Битола, во организација...

„Охридско лето“ вечерва со изложба на Калина Брајковска

Во рамките на „Охридско лето“, вечерва  од 21 часот во Центарот за култура во Охрид ќе биде отворена изложбата на Калина Брајковска насловена како-...

Meѓународна стрип колонија – “Рашка 2018”

Од 3 до 7 август, на брегот на живописното Семетешко Езеро, во непосредна близина на Рашка, беше одржана меѓународната стрип-колонија „Рашка 2018. И оваа...

Почна 44 меѓународна ликовна колонија „Куманово“

Петнаесет академски ликовни уметници учествуваат на традиционалната 44 меѓународна ликовна колонија „Куманово“ што се одржува во Меморијалниот комплекс АСНОМ во Пелинце. Уметниците ќе престојуваат до...

70 уметнички дела од Скопје за Атина

Македонските уметници донираа околу 70 уметнички дела во хуманитарната акција која се организираше како дел на иницијативата „Донирај уметност“ на графичкиот дизајнер и активист...

Почна струмичката ликовна колонија

Со самостојната изложба на уметникот Ѓорги Божинов-Фаника, насловена како „Корени“, во НУЦК „Антон Панов“ во Струмица  почнa 55 издание на Меѓународната струмичка ликовна колонија. На...

Снежана Малетин се претставува со 20 дела работени во kitchenlithography

Во ликовната галерија од ЦК „Марко Цепенков“ отворена е изложба на дела од уметницата Снежана Малетин. Изложбата содржи 20 дела кои се резултат на...

Предавање „Рефлексивен музеј“

На 30.07.2018 (понеделник) во Музејот на современата уметност – Скопје. Со почеток во 20.00 часот предавање насловено „Рефлексивен музеј“ ќе одржи Кејт Фаул (Kate Flowl),...

Наградата за ликовна критика „Ладислав Баришиќ“ 2018 за Славчо Димитров

Здружението на ликовни критичари АИКА Македонија ја додели наградата „Ладислав Баришиќ“ за 2018 година од областа на ликовната критика на Славчо Димитров, за неговиот предлог истражувачки проект „Ан-архични тела: „Естетското,...

Последни објави

Временска прогноза

Skopje,mk
few clouds
23 ° C
23 °
23 °
69 %
0.5kmh
20 %
Sun
31 °
Mon
29 °
Tue
27 °
Wed
29 °
Thu
29 °