Почетна Младите пишуваат

Младите пишуваат

Категорија за сите млади, кретивни и културни кои имаат што да кажат :)

Октoмври, месец на #FootballPeople

До сите вас #FootballPeople Во периодот од 11 до 25 Октомври 2018 година глобалното движење на FARE мрежата #FootballPeople се случуваше насекаде низ светот. Во...

Фармерки: мистично парче облека коешто го носат сите…речиси!

Насекаде низ светот, луѓето ги носат: безвременски, унисекс и повеќе генерациски, тие се најпродаваните пантолони: фармерките. Очигледно, не можеме да зборуваме за „Џинс“, ако не...

„Скомрахи 2018„ од денеска на Факултетот за драмски уметности

Со цел да ја разбијат монотонијата во градот, доаѓаат интернационалните студентски средби „Скомрахи 2018“ или фестивалот за театар, филм и културен контраст на секојдневието. Од...

Премиера на дипломската претстава „Бела болест“ во Македонски народен театар

Апсолвентот по театарска режија Горјан Аревски на Факултетот за драмски уметности во Скопје успеа да собере средства за изведба на претставата „Бела болест“ од чешкиот автор...
video

“Broken”- нова песна и видео на тандемот Томи Тасев и...

Просторот на нашиот Портал културно.мк, е отворен за соработка со сите креативни, амбициозни и културни млади луѓе. Овој пат Ви го претставуваме тандемот Томи...

ERASMUS+ Проект во Федерација Босна и Херцеговина

Пишува- Круме Богевски Меѓународните проекти денес се предмет на интерес на многу млади од цела Македонија. Проектите на Ерасмус+ им овозможуваат на младите од целиот Европски...

Интервју со повод – Бенјамин Хасаниќ- Во Македонија ми се...

Разговорот за културно.мк го водеше: Филип Димкоски Ја добивте наградата Гран при на годинешниот Еврофест 2018 кој се одржа на 28 септември во Крушево и...

Не чекај друг да го сработи тоа што можеш сам

Извор :ttps://voiceskopje.org/ Интервју со Филип Стојановски. дипломецот со просек 10.00 на ФИНКИ Како се одлучи да студираш на ФИНКИ (Факултет за информатички науки и компјутерско инженерство)? Бев...

“Џифони” низ призмата на еден учесник- Убаво беше чувството да ги...

"Џифони" -Филмскиот фестивал за млади низ призмата на еден учесник во Работилницата за креативно пишување и филмско сценарио  Пишува Мартин Луевски Пред да одам на Џифони,...

Интервју со повод- Александра Ацеска – Секој избран простор е инспирација

Интервју со повод- Александра Ацеска - Секој избран простор е инспирација Разговорот го водеше Татјана Гогоска Александра Ацеска е млад ликовен уметник, која неодамна во Изложбениот...