Почетна Младите пишуваат

Младите пишуваат

Категорија за сите млади, кретивни и културни кои имаат што да кажат :)

video

“Broken”- нова песна и видео на тандемот Томи Тасев и...

Просторот на нашиот Портал културно.мк, е отворен за соработка со сите креативни, амбициозни и културни млади луѓе. Овој пат Ви го претставуваме тандемот Томи...

ERASMUS+ Проект во Федерација Босна и Херцеговина

Пишува- Круме Богевски Меѓународните проекти денес се предмет на интерес на многу млади од цела Македонија. Проектите на Ерасмус+ им овозможуваат на младите од целиот Европски...

Интервју со повод – Бенјамин Хасаниќ- Во Македонија ми се...

Разговорот за културно.мк го водеше: Филип Димкоски Ја добивте наградата Гран при на годинешниот Еврофест 2018 кој се одржа на 28 септември во Крушево и...

Не чекај друг да го сработи тоа што можеш сам

Извор :ttps://voiceskopje.org/ Интервју со Филип Стојановски. дипломецот со просек 10.00 на ФИНКИ Како се одлучи да студираш на ФИНКИ (Факултет за информатички науки и компјутерско инженерство)? Бев...

“Џифони” низ призмата на еден учесник- Убаво беше чувството да ги...

"Џифони" -Филмскиот фестивал за млади низ призмата на еден учесник во Работилницата за креативно пишување и филмско сценарио  Пишува Мартин Луевски Пред да одам на Џифони,...

Интервју со повод- Александра Ацеска – Секој избран простор е инспирација

Интервју со повод- Александра Ацеска - Секој избран простор е инспирација Разговорот го водеше Татјана Гогоска Александра Ацеска е млад ликовен уметник, која неодамна во Изложбениот...

Кога една „Солза„ ќе остави „Сентиментални отпечатоци на едно време„

Пред некое време во рака ми дојдоа две книги од млада авторка и двете збирки поезија. Едната насловена како „Солза“ а другата со наслов...

Врснички работилници во рамки на проектот „Без расправање“

Учењето од врсниците е еден од најмоќните начини да се споделат искуства, информации и практики. Младинците од средните училишта од Гостивар, Скопје и Струга,...

Големо браво за Дона Урдинов- победник на натпревар во 3Д моделирање...

  Mакедонската уметница Дона Урдинов го освои првото место на натпреварот Zbrush Live Sculpt-off и стана шампион во сегментот Органик. Натпреварот се одвиваше во рамките на...

Вчеравечер свечено беше отворен меѓународниот филмски фестивал за млади „Џифони Македонија“

Свеченото отворање на Филмскиот фестивал за деца и млади „Џифони Македонија“ се одржа вчеравечер во Градското кино „Милениум“ со проекција на  италијанскиот филм „По...