Почетна Младите пишуваат

Младите пишуваат

Категорија за сите млади, кретивни и културни кои имаат што да кажат :)

Премиера на дипломската претстава „Бела болест“ во Македонски народен театар

Апсолвентот по театарска режија Горјан Аревски на Факултетот за драмски уметности во Скопје успеа да собере средства за изведба на претставата „Бела болест“ од чешкиот автор...

Потрагата по млади креативни луѓе, не донесе во Волонтерски центар Скопје

Текстот го напиша Ивана Ангеловска   Волонтерски Центар Скопје веќе 12 години е место за развој на младите Волонтерски  Центар Скопје  е  невладина младинска организација која е...
video

Добредојде, Селина!

Здраво! Јас сум Селина, имам 23 години и сум медиа-асистент од Финска. Немав шанса да работам во мојата област во мојата родна земја, па место...

15 годишно момче ги изгубило родителите, но затоа иако малолетен мора...

Спасе Богоевски е 15-годишно момче, кое минатата година ги изгубило двајцата родители, но за жал мора да мисли за наследените долгови, иако е малолетен. Тренира...

Промоција на Младинска повелба за мир

Во Општина Куманово денеска ќе биде промовирана Младинска повелба за мир.Ова е документ со препораки за надминување на меѓуетнички конфликти и зајакнување на соработката...

Во организација на Волонтерски Центар Скопје – ИнКо-Ин летен...

Волонтерски Центар Скопје од 1-7 август 2018, го реализира интеркултрурниот Летен камп за адолесценти од 16- 18 години во Центарот Солферино, Струга. Летниот камп...

Конкурс за геофотографија од водопади и кањони во Македонија

Истражувачкото здружение на студенти географи „Природник” започнува серијал на тематски геофотоконкурси насочени кон природните убавини на Македонија. Првиот конкурс е посветен на водопадите и...

Фармерки: мистично парче облека коешто го носат сите…речиси!

Насекаде низ светот, луѓето ги носат: безвременски, унисекс и повеќе генерациски, тие се најпродаваните пантолони: фармерките. Очигледно, не можеме да зборуваме за „Џинс“, ако не...

Пијанистот Арда Мустафаоглу освои второ место на натпревар во Турција

На 19-от Интернационален пијано фестивал во Анталија (Турција), младиот македонски пијанист Арда Мустафаоглу освои втора награда на двоетапниот интернационален пијано натпревар за млади таленти На...

Октoмври, месец на #FootballPeople

До сите вас #FootballPeople Во периодот од 11 до 25 Октомври 2018 година глобалното движење на FARE мрежата #FootballPeople се случуваше насекаде низ светот. Во...