Вчеравечер свечено беше отворен меѓународниот филмски фестивал за млади „Џифони Македонија“

Свеченото отворање на Филмскиот фестивал за деца и млади „Џифони Македонија“ се одржа вчеравечер во Градското кино „Милениум“ со проекција на  италијанскиот филм „По...

Интервју со повод – Филип Крстевски фотограф – Од детска инспирација...

Филип Крстевски  повеќе години се занимава со фотографијата и студира на насоката за текстил, дизајн и менаџмент. Интервјуто го водеше Татјана Гогоска, главен уредник на...

Волонтерски центар -Скопје-Октомври месецот со многу имиња а едно значење-ЕСЕН

  https://voiceskopje.org/2018/09/28/%D1%82%D0%B0%D0%B3%D0%B0/ Игор ПопТрајков ТАГА Заборавениот капак удира по оквирот, како да знае каде му е местото; еднаквоста на облиците ја потврдува, како и надворешноста и внатрешноста на сè. Кој ќе го...

Омар Џаферовски ќе пее за Македонија на Фестивал во Литванија

Омар Џаферовски ќе ја претставува Македонија на Меѓународниот фестивал "Каунас талент" во Каунас, Литванија. Тој ќе биде во конкуренција со деца и млади од...

Два дена, 8. 000 млади и бесконечно многу идеи –...

BY VOICES ON SEPTEMBER 26, 2018 Годишниот политички, музички фестивал предводен од младите,  Yo!Fest, своето десетто издание го одржа во Стразбур, Франција помеѓу 1-ви и 2-ри јуни. Третиот...

Пијанистот Арда Мустафаоглу освои второ место на натпревар во Турција

На 19-от Интернационален пијано фестивал во Анталија (Турција), младиот македонски пијанист Арда Мустафаоглу освои втора награда на двоетапниот интернационален пијано натпревар за млади таленти На...

Џифони Македонија по шести пат од 6-11 октомври

Филмскиот фестивал за млади ЏИФОНИ МАКЕДОНИЈА отвори повик за пријавување за шестото издание Филмскиот фестивал за млади ЏИФОНИ МАКЕДОНИЈА отвори повик за пријавување на 650...

Конкурс за геофотографија од водопади и кањони во Македонија

Истражувачкото здружение на студенти географи „Природник” започнува серијал на тематски геофотоконкурси насочени кон природните убавини на Македонија. Првиот конкурс е посветен на водопадите и...

Младите пишуваат-Џифони:Филм,среќа и моцарела

Џифони: Филм, среќа и моцарела за културно.мк пишува Никола Јовановски - претставник од Џифони Македонија на Џифони- Италија Синопсис на Џифони: идеш во јужна Италија, те...

Скопје под магија на сенките: Нов театар во Дебар маало

Текстот е преземен од /voiceskopje.org/2018/08/08/скопје-под-магија-на-сенките-нов-театар Летото е сезона на будење кога се одржуваат различни музички фестивали (за повеќе на оваа тема прочитајте во статијата на Паулина...

Последни објави

Временска прогноза

Skopje,mk
scattered clouds
8 ° C
8 °
8 °
100 %
1kmh
40 %
Sun
16 °
Mon
11 °
Tue
12 °
Wed
13 °
Thu
9 °