Младите пишуваат

Категорија за сите млади, кретивни и културни кои имаат што да кажат :)

Кога една „Солза„ ќе остави „Сентиментални отпечатоци на едно време„

Пред некое време во рака ми дојдоа две книги од млада авторка и двете збирки поезија. Едната насловена како „Солза“ а другата со наслов...

Врснички работилници во рамки на проектот „Без расправање“

Учењето од врсниците е еден од најмоќните начини да се споделат искуства, информации и практики. Младинците од средните училишта од Гостивар, Скопје и Струга,...

Големо браво за Дона Урдинов- победник на натпревар во 3Д моделирање...

  Mакедонската уметница Дона Урдинов го освои првото место на натпреварот Zbrush Live Sculpt-off и стана шампион во сегментот Органик. Натпреварот се одвиваше во рамките на...

Вчеравечер свечено беше отворен меѓународниот филмски фестивал за млади „Џифони Македонија“

Свеченото отворање на Филмскиот фестивал за деца и млади „Џифони Македонија“ се одржа вчеравечер во Градското кино „Милениум“ со проекција на  италијанскиот филм „По...

Интервју со повод – Филип Крстевски фотограф – Од детска инспирација...

Филип Крстевски  повеќе години се занимава со фотографијата и студира на насоката за текстил, дизајн и менаџмент. Интервјуто го водеше Татјана Гогоска, главен уредник на...

Волонтерски центар -Скопје-Октомври месецот со многу имиња а едно значење-ЕСЕН

  https://voiceskopje.org/2018/09/28/%D1%82%D0%B0%D0%B3%D0%B0/ Игор ПопТрајков ТАГА Заборавениот капак удира по оквирот, како да знае каде му е местото; еднаквоста на облиците ја потврдува, како и надворешноста и внатрешноста на сè. Кој ќе го...

Омар Џаферовски ќе пее за Македонија на Фестивал во Литванија

Омар Џаферовски ќе ја претставува Македонија на Меѓународниот фестивал "Каунас талент" во Каунас, Литванија. Тој ќе биде во конкуренција со деца и млади од...

Два дена, 8. 000 млади и бесконечно многу идеи –...

BY VOICES ON SEPTEMBER 26, 2018 Годишниот политички, музички фестивал предводен од младите,  Yo!Fest, своето десетто издание го одржа во Стразбур, Франција помеѓу 1-ви и 2-ри јуни. Третиот...

Репортажа на неделата- Околу светот од Шпанија до Македонија

Од Шпанија до Скопје, се е авантура! BY VOICES / Mладите пишуваат Од мојот дом во Шпанија до Скопје има точно 2866,2 километри. Јас сум Ана,Ana Fernández Hernández...
video

Добредојде, Селина!

Здраво! Јас сум Селина, имам 23 години и сум медиа-асистент од Финска. Немав шанса да работам во мојата област во мојата родна земја, па место...