Кампањата #СекојКилометарЗначи обезбеди 60.314 денари

На 7-ми октомври 2018 година заврши една уникатна приказна. Skopje Run 10K финишираше со рекорден број на учесници и кампања која поттикна зголемување на филантропијата во...

Едно, две или повеќе деца – изборот е ваш

Нашиот народ сака да се држи до одредени правила, па затоа постојано се држат до прашањaтa “Заврши со факултет”? “Кога ќе се омажиш”? “Кога...

Почнува сообраќајно-воспитната акција “Да ги заштитиме децата во сообраќајот“

Утре - четврток, во 11:00 часот, во ОУ “Јохан Хајнрих Песталоци”, СВР Скопје - Одделението за превенција согласно годишната програма за работа за учебната...

ОУ „Кирил Пејчиновиќ“ доби нова енергетска фасада

Oсновното училиште „Кирил Пејчиновиќ“, лоцирано во општината Кисела Вода во Скопје, доби нова енергетски ефикасна фасада. Неопходните финансиски средства за новата фасада на училиштето,...

Пензионери-хуманисти чистеа делови од градот Неготино

На иницијатива на раководството на клубот на пензионери-хуманисти „Анри Динан“ при Црвен крст Неготино, денеска поголема група пензионери реализираше акција за чистење на делови...

Спортски активности за меѓуетничка сплотеност

Ученици од кумановските основни училишта „Христијан Карпош“, „Толи Зордумис“, „Бајрам Шабани“, „Јероним Де Рада“ и  членовите на здружението „Инклузива“ денеска, учествуваа на спортски активности за...

Изложба на возила и моторцикли со хуманитарен карактер

На полигонот на АСУЦ „Боро Петрушевски“ на 21 овој месец четврта година по ред ќе се одржи изложба на возила и моторцикли. Годинава, настанот има...

Хуманитарната штафетна трка „Подај рака 2018“

Здружението на граѓани за поддршка на лица со ретка болест Вилсон – Македонија, со финансиска помош од компанијата ОКТА, по четврт пат ја организира...

Одбележан Светскиот ден на храната во училиштето Аврам Писевски во село Бардовци

Со промоција на новата училишна градина во ООУ „Аврам Писевски” во скопското село Бардовци, денеска беше одбележан Светскиот ден на храната. Настанот го организираа Канцеларијата...

„Азбуката на Биби“ достапна за децата

Тимот на порталите Факултети.мк и Деца.мк кој го подготви проектот „Светот на Биби“ соопшти дека  азбуката на сезнајката Биби од синоќа е достапна за...

Последни објави

Временска прогноза

Skopje,mk
scattered clouds
8 ° C
8 °
8 °
100 %
1kmh
40 %
Sun
16 °
Mon
11 °
Tue
12 °
Wed
13 °
Thu
9 °