Изложба на возила и моторцикли со хуманитарен карактер

На полигонот на АСУЦ „Боро Петрушевски“ на 21 овој месец четврта година по ред ќе се одржи изложба на возила и моторцикли. Годинава, настанот има...

„Азбуката на Биби“ достапна за децата

Тимот на порталите Факултети.мк и Деца.мк кој го подготви проектот „Светот на Биби“ соопшти дека  азбуката на сезнајката Биби од синоќа е достапна за...

„Отоманското наследство на Скопје“ – едукативна тура од кампањата „Дестинација Македонија“

Центарот за научни истражувања „ХАЕМУС“ од Скопје ја истражува Македонија во рамки на кампањата „Дестинација Македонија“, чија цел е промоција и популаризација на богатото културно-историско...

Меморијален планинарски марш

Во организација на Планинарското друштво „Кожуф“ од Гевгелија денеска се одржува меморијален планинарски марш во чест и сеќавање на долгогодишниот член Димитар Кангов-Кангата кој...

„Skopje Classic Day“ – изложба на олдтајмери

На настанот „Skopje Classic Day“, nесекојдневни олдтајмери и моторцикли од кои дел за првпат ќе бидат видени во Македонија денеска ќе бидат изложени на...

„Охрид гастро тур“ со светски готвачи -шефови со Мишелин ѕвездички

Од 12 до 14 во Охрид се одржува „Охрид гастро тур“ каде дел од манифестацијата се врвни светски готвачи – шефови со Мишелин ѕвездички....

Буден Театар го најавува петтото издание на Меѓународниот фестивал за детски...

Буден Театар го најавува петтото издание на Меѓународниот фестивал за детски театар ФЕНЕР, што ќе се одржи од 12ти до 14ти октомври на сцената...

Заврши традиционалниот Октоберфест

На германскиот фестивал на пивото во Минхен, Октоберфест, којшто беше затворен вчера, биле испиени 7,5 милиони литри пиво. Оваа година го посетиле 6 милиони посетители,...

Одбележана „Детската недела“ во Општина Илинден

Првачињата од основните училишта од Општина Илинден ја одбележаа „Детската недела“ и станаа членови на Детската организација. На свечената манифестација што годинава се одржа...

Повик од УНУЦЕФ – младите да осмислат решенија за „Крај на...

Започна новиот предизвик со кој младите иноватори од целата земја се повикуваат да осмислат решенија против насилството, вклучувајќи го врсничкото насилство и насилството преку...

Последни објави

Временска прогноза

Skopje,mk
scattered clouds
8 ° C
8 °
8 °
100 %
1kmh
40 %
Sun
16 °
Mon
11 °
Tue
12 °
Wed
13 °
Thu
9 °