Од идеја до реализација – “Carpe Diem ” во рацете...

Додека чекаа да најдат вработување и некој друг да им ја обезбеди егзистенцијата и нивниот професионален развој, двете млади девојки Сара Лазовска и Марианџела...

Бесплатни логопедско-дефектолошки работилници и преглед во Здружението Интеракција плус – Скопје

Од трети септември до трети октомври Здружението Интеракција плус – Скопје нуди бесплатни логопедско-дефектолошки работилници. Во рамките на работилниците ќе се врши бесплатен логопедски и...

Семејно насилство како мерка за воспитување на децата во Македонија

  Колку се сигурни децата во семејството? 79 ОТСТО РОДИТЕЛИ ГИ ВОСПИТУВААТ ДЕЦАТА СО ТЕПАЊЕ И ПСИХИЧКО КАЗНУВАЊЕ Насилни методи за дисциплинирање на децата примениле 79 отсто...

Семејните собири – потреба на секој дом

Кога сакаме да напишеме нешто кое сакаме да го истакнеме а е поврзано со семејниот живот, веднаш се наметнува постоењето на простор, каде што...

Сонце во вашиот дом – СОНЧОГЛЕД

  Сонце во вашиот дом - СОНЧОГЛЕД Едно од најубавите едногодишни растенија дефинитивно е сончогледот. Историските податоци покажуваат дека бил култивиран околу 3000 години пред новата...

Интервју на неделата – Ана Петревска -логопед и дефектолог

Преземено од https://babyshop.mk/ Интервју со Ана Петреска, логопед – дефектолог во здружението „Интеракција – плус“ каде што е и негов основач.     Од каде инспирација токму за...

Вино-пијалок кој својата репутација ја гради со векови

Во Античка Грција виното ја претставувало крвта на Дионис, но истовремено бил и напиток на бесмртноста, во библиските преданија виното е пред сè симбол...

Домашен миленик – безрезервна љубов предуслов за среќно детство на вашите...

Многу студии и истражувања докажале дека децата ги сакаат животните. Зошто е тоа така има многу објаснувања. Животните, покрај безусловната љубов што им ја...

Тркалезни маси, трибини и протести по иницијативата за заедничко родителство после...

По првите протести и тркалесна маса одржана во Скопје, Граѓанската иницијатива за заедничко и одговорно родителство подржана од Првата Детска Амбасада „Меѓаши“ одржува низа...

Скопските градски власти субвенционираат електрични тротинети

Градските власти распишаа јавен повик за субвенционирање на граѓаните за купување електрични тротинети за 2018 година. Може да аплицираат сите жители на Град Скопје...

Последни објави

Временска прогноза

Skopje,mk
clear sky
13.6 ° C
15 °
12.8 °
33 %
1.9kmh
0 %
Fri
15 °
Sat
15 °
Sun
16 °
Mon
17 °
Tue
11 °