Пред почетокот на учебната година- Подгответе го вашето прваче

Дилема на сите родители кои имаат деца на предшколска возраст: Кои задачи би требало детето да ги знае пред да седне на школска клупа. На...

Едно, две или повеќе деца – изборот е ваш

Нашиот народ сака да се држи до одредени правила, па затоа постојано се држат до прашањaтa “Заврши со факултет”? “Кога ќе се омажиш”? “Кога...

Објавени имињата на добитниците на наградата „7 Септември”

Наградата „7 Септември” оваа година ја добиваат тројца кавадарчани. Од областа на културата наградата ја добива Страшо Темков - флејтист, од областа на спортот...

Домашен миленик – безрезервна љубов предуслов за среќно детство на вашите...

Многу студии и истражувања докажале дека децата ги сакаат животните. Зошто е тоа така има многу објаснувања. Животните, покрај безусловната љубов што им ја...

“ДЕЦАТА УЧАТ ОД МОДЕЛ” – Интервју со психолог Сара Сековска

Моделот на идентификација повод за разговор со Сара Сековска,психолог Сара Сековска е дипломиран психолог, сопруга и мајка на две деца. Дипломирала на Универзитетот„ Св. Кирили Методиј“ –Филозофски...

Одбележана „Детската недела“ во Општина Илинден

Првачињата од основните училишта од Општина Илинден ја одбележаа „Детската недела“ и станаа членови на Детската организација. На свечената манифестација што годинава се одржа...

Скопските градски власти субвенционираат електрични тротинети

Градските власти распишаа јавен повик за субвенционирање на граѓаните за купување електрични тротинети за 2018 година. Може да аплицираат сите жители на Град Скопје...
video

Фестивалот за деца “Златно славејче” – бренд во растењето на многу...

"Градот радост ти ќе бидеш...... и овој ноември по 48-ми пат ќе прозвучи од грлата на децата кои се дел од годинешново издание, на...

Тркалезни маси, трибини и протести по иницијативата за заедничко родителство после...

По првите протести и тркалесна маса одржана во Скопје, Граѓанската иницијатива за заедничко и одговорно родителство подржана од Првата Детска Амбасада „Меѓаши“ одржува низа...

Центар за едукации и медитации на деца со аутизам – Вежби...

Со константните промените на живеењето се појавува и потребата за промени во активностите кои се наметнуваат и во практиката. Една наметната појава на се...

Последни објави

Временска прогноза

Skopje,mk
few clouds
-3 ° C
-3 °
-3 °
68 %
1.5kmh
20 %
Wed
2 °
Thu
-1 °
Fri
-3 °
Sat
0 °
Sun
-4 °