„Охрид гастро тур“ со светски готвачи -шефови со Мишелин ѕвездички

Од 12 до 14 во Охрид се одржува „Охрид гастро тур“ каде дел од манифестацијата се врвни светски готвачи – шефови со Мишелин ѕвездички....

Буден Театар го најавува петтото издание на Меѓународниот фестивал за детски...

Буден Театар го најавува петтото издание на Меѓународниот фестивал за детски театар ФЕНЕР, што ќе се одржи од 12ти до 14ти октомври на сцената...

Заврши традиционалниот Октоберфест

На германскиот фестивал на пивото во Минхен, Октоберфест, којшто беше затворен вчера, биле испиени 7,5 милиони литри пиво. Оваа година го посетиле 6 милиони посетители,...

Одбележана „Детската недела“ во Општина Илинден

Првачињата од основните училишта од Општина Илинден ја одбележаа „Детската недела“ и станаа членови на Детската организација. На свечената манифестација што годинава се одржа...

Повик од УНУЦЕФ – младите да осмислат решенија за „Крај на...

Започна новиот предизвик со кој младите иноватори од целата земја се повикуваат да осмислат решенија против насилството, вклучувајќи го врсничкото насилство и насилството преку...

Денеска по десетти пат ќе чекориме розово со „Напред розово“

Во Градскиот парк во Скопје денеска по десетти пат ќе се одржи манифестацијата „Напред розово“ чија цел е да се подигне свеста во борбата...

Научниците создадоа пенкала за уредување на гените

Создадените алатки го користат методот на модификација на генски модификации на CRISPR и се направени со идејата за елиминирање на контроверзната технологија за уредување на...

„СРЕДНОШКОЛСКИ ИГРИ 2018“ на Средно Водно

Денеска на Средно Водно, од 10 до 13 часот, во организација на ЗГ „СФЕРА“ Скопје, под слоганот „ЗАЕДНО ВО ПРИРОДА“ ќе се реализира петтото издание...

Обезбедени паркинг места за лица лица со попреченост во Крива Паланка

На четири локации во општина Крива Паланка обележани се паркинг-простори за лица со пречки во развојот, во рамки на проектот на Здружението „Хендикеп плус“,...

Хуманитарна забава за бездомните кучиња

По повод Светскиот ден за заштита на животните - 4 Октомври вечер граѓанската иницијатива „Кане Корзо“ и пријателите организираат хуманитарна забава за помош на бездомните кучиња...

Последни објави

Временска прогноза

Skopje,mk
clear sky
13.6 ° C
15 °
12.8 °
33 %
1.9kmh
0 %
Fri
15 °
Sat
15 °
Sun
16 °
Mon
17 °
Tue
11 °