Енди Мекдауел се врати на пистите

Поранешната манекенка, но и глумица, Енди Мекдауел во седмата деценија од животот се врати на модните писти. Според нејзиниот изглед никој не би поверувал...

Единаесетгодишниот планинар Бошев го искачи врвот Стефани

Единаесетгодишниот планинар Ване Бошев го искачи врвот Стефани, на планината Олимп во Грција, висок 2.911 метри надморска височина. Неговиот татко Орданче, исто така, планинар информираше...

Конференција на ЛГБТИ луѓето под мото „Наспроти се‘, иднината е наша!...

Во хотелот Александар Палас од 3 до 6 октомври ќе се одржи конференција  под мотото: Наспроти се‘, иднината е наша! Унапредување на правата на ЛГБТИ...

Заштитата на животната средина е интерес за идните генерации

Грижата за животната средина е од посебна важност за непречениот и одржлив развој на секое современо општество. Кон наведеното прашање покрај државите, сѐ поголемо...

Вино-пијалок кој својата репутација ја гради со векови

Во Античка Грција виното ја претставувало крвта на Дионис, но истовремено бил и напиток на бесмртноста, во библиските преданија виното е пред сè симбол...

Уникатна кора од дрво може да задоволи многу потреби

Можете ли да си замислите една кора од дрво да има клучна улога во изработката на мотори, топчиња за крикет и за бејзбол и...

Субвенции за 78 самохрани родители во Куманово

Седумдесет и осум лица од Куманово, самохрани родители, семејства во кои едниот родител е починат, каде татковството не е признаено, а кои имаат деца,...

Доделена „Алтернативната Нобелова награда”

Наградата „Правилно живеење", позната и како „Алтернативна Нобелова награда" годинава ја добија тројца саудиски борци за човекови права, кои се в затвор, и двајца јужноамерикански активисти...

Интервју со Билјана Галовска, професионален коуч и НЛП практикант: „Коучингот ви...

-Во последно време се почесто слушаме за професионален коуч, да ни објасните подетално што е тоа? Најкратко кажано, коуч е човек кој ги поддржува клиентите...

Образовни програми за важноста на добрата исхрана и начините за производство...

Европското семејство се грижи за здравјето на учениците. За да го подобри квалитетот на храната која ја добиваат децата во училишните кујни, ЕУ продолжува...

Последни објави

Временска прогноза

Skopje,mk
clear sky
13.6 ° C
15 °
12.8 °
33 %
1.9kmh
0 %
Fri
15 °
Sat
15 °
Sun
16 °
Mon
17 °
Tue
11 °