Ќе соработуваат студентите и младите инженери

Бордот на Европски студенти на технологија (БЕСТ) Скопје и Асоцијацијата на здруженија на инженери – Инженерска институција на Македонија потпишаа Меморандум за соработка. “Голема чест...

Почнува сообраќајно-воспитната акција “Да ги заштитиме децата во сообраќајот“

Утре - четврток, во 11:00 часот, во ОУ “Јохан Хајнрих Песталоци”, СВР Скопје - Одделението за превенција согласно годишната програма за работа за учебната...

ОУ „Кирил Пејчиновиќ“ доби нова енергетска фасада

Oсновното училиште „Кирил Пејчиновиќ“, лоцирано во општината Кисела Вода во Скопје, доби нова енергетски ефикасна фасада. Неопходните финансиски средства за новата фасада на училиштето,...

Спортски активности за меѓуетничка сплотеност

Ученици од кумановските основни училишта „Христијан Карпош“, „Толи Зордумис“, „Бајрам Шабани“, „Јероним Де Рада“ и  членовите на здружението „Инклузива“ денеска, учествуваа на спортски активности за...

Изложба на возила и моторцикли со хуманитарен карактер

На полигонот на АСУЦ „Боро Петрушевски“ на 21 овој месец четврта година по ред ќе се одржи изложба на возила и моторцикли. Годинава, настанот има...

Одбележан Светскиот ден на храната во училиштето Аврам Писевски во село Бардовци

Со промоција на новата училишна градина во ООУ „Аврам Писевски” во скопското село Бардовци, денеска беше одбележан Светскиот ден на храната. Настанот го организираа Канцеларијата...

„Азбуката на Биби“ достапна за децата

Тимот на порталите Факултети.мк и Деца.мк кој го подготви проектот „Светот на Биби“ соопшти дека  азбуката на сезнајката Биби од синоќа е достапна за...

„Заедно градиме мостови“ со 700 ученици во Градскиот парк

Над 700 ученици од 27 училишта од целата држава денеска ќе бидат дел од манифестацијата „Заедно градиме мостови“, поддржана од Мисијата на ОБСЕ. Учениците кои ги добија грантовите од...

Музичко-драмска претстава “Операта на шумските животни”во ОУ Св. Климент Охридски Битола

Денеска во 12:00 часот, во ОУ Св. Климент Охридски Битола, ќе се одржи детска, интерактивна, музичко-драмска претстава “Операта на шумските животни” во изведба на...

Млади иноватори понудија решенија за социјални проблеми

На работилницата за креативно размислување поддржана од Министерството за образование и наука, Бирото за развој на образованието, Фондот за иновации и технолошки развој и...

Последни објави

Временска прогноза

Skopje,mk
clear sky
13.6 ° C
14 °
13.3 °
76 %
1.5kmh
0 %
Fri
22 °
Sat
17 °
Sun
17 °
Mon
17 °
Tue
10 °