15 октомври меѓународен ден на Белиот стап

15 октомври, светот го одбележува како меѓународен ден на Белиот стап, формално востановен во 1964 година и инициран од повеќе американски здруженија за рехабилитација...

Црвениот крст на РМ организира кампања под мотото „Помислете и на...

Црвениот крст на РМ и оваа година  по повод 16 октомври – Денот на гладта, организира кампања под мотото: „Помислете и на нас“  која...

Хуманитарна акција за СОС Детско село и бездомните лица

Агенцијата за храна и ветеринарство денеска во Скопје организира традиционална хуманитарна манифестација во пресрет на 16 Октомври, Светски ден на храната.На настанот што ќе...

Голема донаторска акцијата „Нахрани 10.000“

Претставници на мрежата „Сите сити“ денеска ќе ги повикаат граѓаните и бизнисмените да се приклучат на големата донаторска акцијата „Нахрани 10.000“, која ќе се...

Обезбедени паркинг места за лица лица со попреченост во Крива Паланка

На четири локации во општина Крива Паланка обележани се паркинг-простори за лица со пречки во развојот, во рамки на проектот на Здружението „Хендикеп плус“,...

Субвенции за 78 самохрани родители во Куманово

Седумдесет и осум лица од Куманово, самохрани родители, семејства во кои едниот родител е починат, каде татковството не е признаено, а кои имаат деца,...

Како да се стави крај на детската сиромаштија во земјава?

Според последните податоци од Државниот завод за статистика повеќе од 100,000 деца во земјава – или 28 отсто од сите деца – живеат во...

Самохраните мајки за своите права преку „Една Може“

Во периодот од јуни – декември 2018, се одвива проектот на Една Може!- единствената организација за унапредување на права за самохрани родители – „Еднакви права и...

Донирана училишна опрема за деца во социјален ризик

Издавачката куќа „Арс Ламина“, во соработка со книжарницата „Литература.мк“, донираат училишна опрема за деца во социјален ризик, во рамки на добротворната акција „Среќна школска...

Седум образовни асистенти ќе им помагаат на учениците со пречки во...

Седум образовни асистенти од Крива Паланка ќе работат со ученици со пречки во развојот во образовните институции од градот во рамки на проектот „Цело...

Последни објави

Временска прогноза

Skopje,mk
clear sky
13.6 ° C
14 °
13.3 °
76 %
1.5kmh
0 %
Fri
22 °
Sat
17 °
Sun
17 °
Mon
17 °
Tue
10 °