Самохрана мајка од Битола пасе говеда да ги прехрани децата

33 годишната самохрана мајка Мерзука Сулејмановска од Битола стана говедарка за да ги прехрани двете малолетни деца. Социјалната помош од 4000 денари не стига...

Велосипедски центар – „Педала” во општина Карпош

Во општина Карпош од вчера е во функција  социјалниот велосипедски центар „Педала“,кој се наоѓа во  Тафталиџе, на улицата Њуделхиска бр. 4 (во близина на...

Голема хуманитарна акција за донирање храна до социјално загрозени граѓани

На 6 септември со почеток во 10 часот, па се до 19 часот ќе биде организирана голема хуманитарна акција на 33 пунктови за донации...

Црвениот крст на РМ организира кампања под мотото „Помислете и на...

Црвениот крст на РМ и оваа година  по повод 16 октомври – Денот на гладта, организира кампања под мотото: „Помислете и на нас“  која...

Донирана училишна опрема за деца во социјален ризик

Издавачката куќа „Арс Ламина“, во соработка со книжарницата „Литература.мк“, донираат училишна опрема за деца во социјален ризик, во рамки на добротворната акција „Среќна школска...

Самохраните мајки за своите права преку „Една Може“

Во периодот од јуни – декември 2018, се одвива проектот на Една Може!- единствената организација за унапредување на права за самохрани родители – „Еднакви права и...

Кога животот е секојдневна тага – Подадете рака на семејството Османи

Леб, вода и шеќер е секојдневниот оброк за две деца од семејството Османи. Таткото Реџеп работи, но не успева секој ден да обезбеди пари...

Како да се стави крај на детската сиромаштија во земјава?

Според последните податоци од Државниот завод за статистика повеќе од 100,000 деца во земјава – или 28 отсто од сите деца – живеат во...

Денеска почнаа обуките за интегрирано управување со случаи

Од денеска, па во наредните неколку месеци сите стручни работници од центрите за социјална работа и 30 отсто од вработените во Агенцијата за вработување...

Во Гостивар отворена канцеларија за лица со посебни потреби

Здружението за лица со посебни потреби „Заедно Можеме“ од Гостивар отвори канцеларија во која ќе им даваат поддршка, консултации и совети, на лицата со...

Последни објави

Временска прогноза

Skopje,mk
clear sky
11.6 ° C
13 °
10.6 °
47 %
1.5kmh
0 %
Wed
15 °
Thu
13 °
Fri
14 °
Sat
16 °
Sun
16 °