Денеска по десетти пат ќе чекориме розово со „Напред розово“

Во Градскиот парк во Скопје денеска по десетти пат ќе се одржи манифестацијата „Напред розово“ чија цел е да се подигне свеста во борбата...

Октомври е месец на дислексијата

Дислексијата е специфична состојба при која мозокот различно ги процесира пишаниот или говорениот јазик и создава потешкотии во читањето, пишувањето и генерално во учењето...

Кардиолошкиот завод во Охрид осветлен во црвено

Заводот за третман на кардиоваскуларни заболувања од Охрид, по повод Светскиот ден на срцето што годинава се одбележува под мотото „И моето срце, и твоето...

Заштитата на животната средина е интерес за идните генерации

Грижата за животната средина е од посебна важност за непречениот и одржлив развој на секое современо општество. Кон наведеното прашање покрај државите, сѐ поголемо...

Образовни програми за важноста на добрата исхрана и начините за производство...

Европското семејство се грижи за здравјето на учениците. За да го подобри квалитетот на храната која ја добиваат децата во училишните кујни, ЕУ продолжува...

„Напред розово 2018- чекори против ракот на дојка“

Здружението за борба против рак „Борка – За секој нов ден“ на 07.10.2018 година (недела) ја организира десетата јубилејна прошетка наречена „Напред розово 2018-...

ХАЕ Македонија организира трет ХАЕи Регионален состанок на земјите од југоисточна...

Здружението за хередитарен ангиоедем ХАЕ Македонија организира трет ХАЕи Регионален состанок на земјите од југоисточна Европа за хередитарниот ангиоедем, што ќе се одржи во...
video

Интервју за ретки болести со Јосиф Мишевски – Ихтиоза и како...

Интервју со Јосиф Мишевски – дипломиран фармацевт, активист за правата на лицата со ретки болести, актвист во здруженија на граѓани за ретки болести Eдно семејство нема...

Јога со бела коса – уживајте во животот

Римскиот војсководец Цицерон еднаш изјавил дека: Староста сакаат сите да ја дочекаат, а кога ќе ја пречекаат , тогаш се лути на неа. Не...

Активности за Меѓународен ден на физиотерапевтите

Здружението на физиотерапевти на Република Македонија со повеќе активности ќе го одбележи 8 Септември, Меѓународен ден на физиотерапевтите.  Претставници од Здружението вечер во 19 часот...

Последни објави

Временска прогноза

Skopje,mk
scattered clouds
8 ° C
8 °
8 °
100 %
1kmh
40 %
Sun
16 °
Mon
11 °
Tue
12 °
Wed
13 °
Thu
9 °