„Идадија“ во Дебар маало-90 години паметник на Скопје

Кафаната Идадија, денеска слави 90 години и ве кани на роденден! Организаторите велат дека ќе дојдат многу луѓе (скопски фаци) оние  што ги знаете, од...

Вечерва безвремeнските песни на легендарните „Индекси“ на концерт во Сараево

Од Сараево за културно.мк, пишува Јелена Митриќ Концертен спектакл вечерва во Дом на младите во Сараево со наслов „Индекси и пријатели -Да сум јас Некој...
video

“Македонско девојче ” – песна, историја, традиција и идентитет

Пишува Татјана Гогоска Вo рубриката Ретро спектар на kulturno.mk  има неколку поткатегории во кои секој четврток потстетувам на важните моменти од минатото од областа на...

Маркови кули,заслужено кон постојаната листа на УНЕСКО

Институтот за старословенска култура -Прилеп и општината Прилеп денеска и утре организираат меѓународен научен собир „Биогеографска целина Маркови кули: природни содржини и културни вредности“,...

Медиуми- Интервју со повод – Мирјана Василева- Новинарскиот жар преточен во...

Ја запознав одамна, мислам дека уште првиот ден како млад новинар во Информативната програма на тогашната Телевизија Скопје. Со малку хрватски нагласок, впечатлива по...

Традиција и мода -Ала турка и Ала Франга, модните стилови во...

  Книга - "АЛА ТУРКА – АЛА ФРАНГА" -ОБЛЕКАТА ВО СКОПЈЕ И БИТОЛА ВО ПЕРИОДОТ ОД КРАЈОТ НА 19 ВЕК ДО ВТОРАТА СВЕТСКА ВОЈНА  од...
video

“Зајди, зајди јасно сонце”-“Message for the Queen”

"Зајди,зајди", е една од многуте бесценети музички македонски творби кои зад себе ги остави неповторливиот доајен на македонската музика, легендарниот пеач Александар Сариевски. Со...

Берлинскиот ѕид повторно ќе се изгради како уметничко дело

Берлин можеби повторно ќе го добие својот озлогласен ѕид – барем на четири недели, но сега како уметничко дело. Се предвидува зданието до средината...

Записи од воениот дневник на Огист Шарл Трание

Вчера во Србија преку државниот сервис се прошири информацијата со наслов “Скопје...па тоа е толку далеку-Балкан 1918„ ("Skoplje...pa to je daleko - Balkan 1918."). Ова...

Ретро репортажа – Старата железничка станица во Скопје паметник на едно...

Пишува Татјана Гогоска Старите времиња секогаш барем во разговорите ни се чинат поубави. Дали затоа што го паметиме само убавото или затоа што сакаме да...

Последни објави

Временска прогноза

Skopje,mk
scattered clouds
8 ° C
8 °
8 °
100 %
1kmh
40 %
Sun
16 °
Mon
11 °
Tue
12 °
Wed
13 °
Thu
9 °