„Со Марко на улица“ – тридневен уличен фестивал во Прилеп

Во организација на Центарот за современа ликовна уметност од Прилеп, вчеавечер пред Домот на културата „Марко Цепенков „ , со интересна огнена претстава беше...

Медиуми- Интервју со повод – Мирјана Василева- Новинарскиот жар преточен во...

Ја запознав одамна, мислам дека уште првиот ден како млад новинар во Информативната програма на тогашната Телевизија Скопје. Со малку хрватски нагласок, впечатлива по...
video

Ретро медиуми – “Сезаме отвори се” – децата директни учесници во...

Кога остануваат само спомени, наша обврска е да потсетиме! Програмата правена за деца и со деца беше еден од облиците на медиумско доближување на најмладите...

Вечерва безвремeнските песни на легендарните „Индекси“ на концерт во Сараево

Од Сараево за културно.мк, пишува Јелена Митриќ Концертен спектакл вечерва во Дом на младите во Сараево со наслов „Индекси и пријатели -Да сум јас Некој...

Машината за пишување замина во заборав

Некогаш машината за пишување  претставувала најважниот уред во канцалариите, а денес е вистински раритет. Првата машина за чукање ја патентирал Хенри Милер во 1714...

По две години пауза Милена Дравиќ се враќа на филм

Милена Дравиќ се враќа на филмското платно и прв пат ќе работи со Лордан Зафрановиќ После две години пауза по смртта на нејзиниот Драган Николиќ...

Берлинскиот ѕид повторно ќе се изгради како уметничко дело

Берлин можеби повторно ќе го добие својот озлогласен ѕид – барем на четири недели, но сега како уметничко дело. Се предвидува зданието до средината...

Стари професии во старата Скопска чаршија

Репортажата низ старата Скопска чаршија, паметник на градот и сеуште за многумина неговото срце, крие многу интересни нешта. Меѓу нив се и старите занаети...

Стара скопска чаршија спој на историја, туризам и трговија

Да се чува делот од историјата е секогаш и доблест и обврска. Скопје покрај она што го има во сегашноста и го гради за...
video

Ретро медиуми – ” Светот има осум страни”

  Ретро медиуми - ретро култура Кога телевизиските програми беа другари во растењето на децата  Пишува М-р Татјана Гогоска  "Светот има осум страни", четири од нив се светски...

Последни објави

Временска прогноза

Skopje,mk
clear sky
6.4 ° C
7 °
6.1 °
70 %
2kmh
0 %
Wed
14 °
Thu
14 °
Fri
15 °
Sat
16 °
Sun
16 °