Новини во археологијата – Во Романија откриена тврдина од бронзено време

Тврдина од бронзено време, деновиве открија археолизите на Романија. Таа е изградена помеѓу 1400 и 1200 година пр.н.е. и се наоѓа во близина на...

Стара скопска чаршија спој на историја, туризам и трговија

Да се чува делот од историјата е секогаш и доблест и обврска. Скопје покрај она што го има во сегашноста и го гради за...

Палатите на старо Скопје преку едукативна тура

Центарот за научни истражувања и промоција на културата „Хамеус“, денеска , организира едукативна тура низ палатите на старо Скопје. Таа се организира во рамките на...

Последни објави

Временска прогноза

Skopje,mk
clear sky
13.6 ° C
14 °
13.3 °
76 %
1.5kmh
0 %
Fri
22 °
Sat
17 °
Sun
17 °
Mon
17 °
Tue
10 °