Записи од воениот дневник на Огист Шарл Трание

Вчера во Србија преку државниот сервис се прошири информацијата со наслов “Скопје...па тоа е толку далеку-Балкан 1918„ ("Skoplje...pa to je daleko - Balkan 1918."). Ова...

По две години пауза Милена Дравиќ се враќа на филм

Милена Дравиќ се враќа на филмското платно и прв пат ќе работи со Лордан Зафрановиќ После две години пауза по смртта на нејзиниот Драган Николиќ...
video

Ретро медиуми – ” Светот има осум страни”

  Ретро медиуми - ретро култура Кога телевизиските програми беа другари во растењето на децата  Пишува М-р Татјана Гогоска  "Светот има осум страни", четири од нив се светски...

Ретро медиуми – „Умни глави“ навистина се УМНИ ГЛАВИ

  После 15 години со Филип и Марија - децата од омилената серија “Умни глави“ Интервју како потсетување на тоа  дека на децата им требаат убави...
video

Ретро медиуми – “Сезаме отвори се” – децата директни учесници во...

Кога остануваат само спомени, наша обврска е да потсетиме! Програмата правена за деца и со деца беше еден од облиците на медиумско доближување на најмладите...
video

Ретро медиуми – Чук, чук Стојанче

Ретро медиуми - Чук,чук Стојанче, серија за најмалите! Пишува Т.Гогоска  Во културниот развој на едно општество, многу голема улога имаат медиумите-велат теоретичарите на комуникологијата. А, кога...

73 години – Театарска уметност во Македонија

  http://kulturno.mk/2018/04/03/3-04-1945-првата-премиера-во-македонски-нар Штици што живот значат – Македонскиот народен театар низ годините Театарот од самото постоење ги спојувал културите и како таков најмногу се стремел да направи...

Последни објави

Временска прогноза

Skopje,mk
clear sky
13.6 ° C
14 °
13.3 °
76 %
1.5kmh
0 %
Fri
22 °
Sat
17 °
Sun
17 °
Mon
17 °
Tue
10 °