video

Забранет во 46 земји: И после четири децении “Лица на смртта”...

Од растворени трупови во мртовечницата, преку слики од окултни оргии и луѓе покриени со човечка крв, егзекуции за насилство врз животните - филмот ги...
video

Ретро медиуми – “Сезаме отвори се” – децата директни учесници во...

Кога остануваат само спомени, наша обврска е да потсетиме! Програмата правена за деца и со деца беше еден од облиците на медиумско доближување на најмладите...
video

Ретро медиуми – Чук, чук Стојанче

Ретро медиуми - Чук,чук Стојанче, серија за најмалите! Пишува Т.Гогоска  Во културниот развој на едно општество, многу голема улога имаат медиумите-велат теоретичарите на комуникологијата. А, кога...
video

Ретро медиуми – ” Светот има осум страни”

  Ретро медиуми - ретро култура Кога телевизиските програми беа другари во растењето на децата  Пишува М-р Татјана Гогоска  "Светот има осум страни", четири од нив се светски...

По две години пауза Милена Дравиќ се враќа на филм

Милена Дравиќ се враќа на филмското платно и прв пат ќе работи со Лордан Зафрановиќ После две години пауза по смртта на нејзиниот Драган Николиќ...

Записи од воениот дневник на Огист Шарл Трание

Вчера во Србија преку државниот сервис се прошири информацијата со наслов “Скопје...па тоа е толку далеку-Балкан 1918„ ("Skoplje...pa to je daleko - Balkan 1918."). Ова...
video

„ СТАНЛИО И ОЛИО“- безвременски јунаци на комедијата во биографски...

„Сталио и Олио „ или познати и како  „Дебелиот и слабиот“, со филмови од сферата на комедијата. Во ова време подзаборавени,но еве продуценти кои...

Последни објави

Временска прогноза

Skopje,mk
clear sky
6.4 ° C
7 °
6.1 °
70 %
2kmh
0 %
Wed
14 °
Thu
14 °
Fri
15 °
Sat
16 °
Sun
16 °