„Идадија“ во Дебар маало-90 години паметник на Скопје

Кафаната Идадија, денеска слави 90 години и ве кани на роденден! Организаторите велат дека ќе дојдат многу луѓе (скопски фаци) оние  што ги знаете, од...

Традиција и мода -Ала турка и Ала Франга, модните стилови во...

  Книга - "АЛА ТУРКА – АЛА ФРАНГА" -ОБЛЕКАТА ВО СКОПЈЕ И БИТОЛА ВО ПЕРИОДОТ ОД КРАЈОТ НА 19 ВЕК ДО ВТОРАТА СВЕТСКА ВОЈНА  од...

Старите апарати се враќаат од заборавот

Постојат апарати во нашиот дом кои служат како антиквитети и бришеме од нив прашина. Таквите апарати заминале со времето и сега потсетуваат на некои...

Машината за пишување замина во заборав

Некогаш машината за пишување  претставувала најважниот уред во канцалариите, а денес е вистински раритет. Првата машина за чукање ја патентирал Хенри Милер во 1714...

„Соколана нашата гордост“-втор дел на документарниот филм

Вечерва со почеток во 20 часот  во Занаетскиот дом во Куманово ќе биде промовиран вториот дел на документарниот филм „Соколана нашата гордост“, од спортскиот...

За една земја во која вистински имаше живот за сите

25 мај, Ден на младоста на Југославија Пишува Т. Гогоска Времињата се менувааат, границите се бришат, други се создаваат, држави и народи  исчезнуваат.Тоа е велат историски...

Последни објави

Временска прогноза

Skopje,mk
clear sky
13.6 ° C
14 °
13.3 °
76 %
1.5kmh
0 %
Fri
22 °
Sat
17 °
Sun
17 °
Mon
17 °
Tue
10 °