Репертоар на Театар за деца и младинци за месец ноември

И овој месец единствената театарска институција за деца со интересен и разновиден репертоар на претстави за најмладите               ...

Денови на италијански филм во Прилеп

Денеска и утре во киното Мис Стон ќе се одржи Ревија на италијански филмови, во организација на Гимназијата „Мирче Ацев“ , Амбасадата на Република...

Во Културно информативниот центар -Недела на промоции

Културно-Информативен Центар – Скопје следната недела ќе организира промоции на две дела за љубителите на литературата.  На 31 октомври,во среда во Салон 19,19 ќе биде...

Во рамки на циклусот концерти во скопскиот Планетариум

Вечерва, во рамки на циклусот концерти во скопскиот Планетариум , ќе настапи новоформираната група Звук Караџиќ. Звук Караџиќ е здружение на музичко-книжевни импровизатори, безгрешно зачнато...

Промоција на книгата „Фредерик Шопен поетот на музиката“

Во НУ „Завод за заштита на спомениците на културата и Музеј Струмица“ вечерва ќе биде промовирана книгата „Фредерик Шопен поетот на музиката“ од пијанистката,...

Комедијата „Кец на десетка“- на меѓународниот фестивал на хуморот и сатирата...

Комедијата „Кец на десетка“ во продукција на Македонскиот народен театар на 24 октомври ќе биде изведена на меѓународниот фестивал на хуморот и сатирата „Ин...

„Охридско лето“ во посета на Словенечката филхармонија

Во рамки на работната посета на Словенија, директорката на „Охридско лето“ Наташа Поповиќ и претседателката на Управниот одбор на фестивалот, Нина Момироска, остварија повеќе...

Вечерва почнува францускиот кино клуб во Кинотека на Македонија

Францускиот институт во Скопје, вечерва ќе ја почне новата сезоана на францускиот кино клуб, со филмот „М“, вечерва на 19 октомври 2018, во 20...

Изложба на дела од Кичевската ликовна колонија

  На 19.10.2018  г. во ( петок ) во 12.30 часот во ликовниот салон на НУЦК „Марко Цепенков“ во Прилеп ќе биде отворена изложба на...

„Македонска илустрирана енциклопедија за деца“-вечерва ќе биде промовирана во Салон...

Во Културно-Информативен Центар – Скопје, вечерва ќе се промовира енциклопедијата  „Македонска илустрирана  енциклопедија за деца“, во издание на ЕДУКА МАК од Скопје. Автори на делото се:...

Последни објави

Временска прогноза

Skopje,mk
clear sky
8.9 ° C
9 °
8.9 °
66 %
1kmh
0 %
Tue
12 °
Wed
8 °
Thu
8 °
Fri
8 °
Sat
5 °