Фармерки: мистично парче облека коешто го носат сите…речиси!

Насекаде низ светот, луѓето ги носат: безвременски, унисекс и повеќе генерациски, тие се најпродаваните пантолони: фармерките. Очигледно, не можеме да зборуваме за „Џинс“, ако не...

РЕПОРТАЖА НА НЕДЕЛАТА – Од Австралија некаде покрај Океанот – Мелбурн...

Овoј пат kulturno.mk со запис од најдалечната дестинација, од најмалиот континент, од градот Мелбурн Мелбурн е втор град по густина на население во Австралија, со...

Предлог за викенд прошетка-Посетете го Музејот на илузиите

По скоро сите големи градови во Европа, од пред неколку месеци  и Скопје доби Музеј на илузии. Музејот се планира да придонесе за зголемување на забавните...

Викенд кујна -Вистинско време да направите домашно лепче за вашата викенд...

Подготовка: - Одмерете ја млаката вода, растворете во неа квасецот. - Во брашното додадете ги солта и шеќерот, измешајте. Замесете со водата во која е растворен...

Со Германија како земја во фокусот -најавено годинешново издание на Skopje...

„Skopje design week„ оваа година ќе се одржи од 21-25 ноември во Јавна соба а земја во фокусот, како што е најавено ќе биде...

„ШАРПЛАНИНСКА КОСТЕНИЈАДА“- Саем на костенот, медот и виното

„ШАРПЛАНИНСКА КОСТЕНИЈАДА“- Саем на костенот, медот, виното, традиционална трпеза  и локални производи, ќе се одржи на 11 Ноември - Недела во 13 часот со разни...

Репортажа на неделата – Седум величевствени сместувања во замоци

Ако сте љубител на луксузот и сакате за миг да се чувствувате КРАЛСКИ  Глобалниот лидер во поврзувањето на патниците со најголем избор на неверојатни сместувачки...

Еден од градовите на листата на топ дестинации за 2019 –...

  Репортажа на www.kulturno.mk , пишува Т.Гогоска Ако сакате за миг да се почуствувате отмено, посетете го Копенхаген Географија и историја Копенхаген (дански København) е главниот и најголем град на Данска....

Објавени топ туристичките дестинации за 2019 година

Ова се топ-10 града за 2019 година според „Лонли планет“: 1. Копенхаген, Данска 2. Шенжен, Кина 3. Нови Сад, Србија 4. Мајами, Флорида 5. Катманду, Непал 6. Мексико Сити, Мексико 7. Дакар, Сенегал 8....

Викенд кујна-Виетнамски ориз

Оризот го подготвуваме на неколку начини и често во нашата кујна. Варен, потпечен најчесто со прилог пилешко. Нo, ако некогаш имате можност да јадете...

Последни објави

Временска прогноза

Skopje,mk
clear sky
17.9 ° C
18 °
17.8 °
68 %
1kmh
0 %
Thu
15 °
Fri
22 °
Sat
17 °
Sun
17 °
Mon
17 °