Време за слатки зимници од зрели плодови-мешан мармалад

Оваа недела, викенд кујната ја заменуваме со едноставни рецепти за приготвување на зимница. Ќе почнеме со мешан мрмалад (ммммм) вкусен , за палачинки, крофни,...

Денеска почнува „Вино фест“ 2018

  Вино фест 2018, ќе се одржи од 12 до 15 септември (од среда до сабота) на отворениот паркинг пред Веро центар во Скопје. Како...

Како да го кандирате овошјето во лето и да го користите...

Иако се ближи крајот на летото, на пазарите сеуште има изобилство од овошје. Искористете го, подготвувајте разни специјалитети кои ќе ве направат вас- задоволни,...

Фестивалот на виното во Кавадарци

Четири дена вино, музика и убава забава во Кавадарци по повод традиционалниот Тиквешки гроздобер. И оваа година традиционална манифестација ќе биде дополнета со настанот "Street...

Викенд кујна – Индонезиски специјалитет -Пржени топчиња од банана

Индонезиска кујна е една од најпознатите живописни и шарени кујни во светот, полна со интезивен вкус. Таа е разновидна, делумно поради фактот дека Индонезија...

Викенд кујна – Пица-омиленото јадење на сите генерации

Подготовка 1. Се замесува средно меко тесто од сите состојки за тесто и се остава да стаса да се дуплира.Пред да почне да се работи...

Викенд кујна – Биријани со зеленчук

Биријани со зеленчук Биријани е јадење од ориз во кое може да се додаваат зачини, месо, риба, јајце или зеленчук, јаткасти плодови и сушено овошје....

Патувањата и јадењето одат заедно- така ја запознавате културата на другите...

Кога посетувате нови и непознати земји, консумирањето на нивните традиционални специјалитети е лесен начин да ја запознаете нивната култура и традиција. Не се вели...

Викенд кујна – Сурими стапчиња и зеленчук

Лесен летен викенд ручек 1. Тиквичката се мие, се сечка на тенки парчиња, сите кругчиња се посолуваат и се оставаат во чинија 10-тина минути, па се...

Викенд кујна – Брзи пржени пирошки

Брзи пржени пирошки Овој рецепт го знам повеќе од дваесет години. Низ годините само сум го модифицирала соодветно на вкусот на моите момчиња. Ориганото не беше во...

Последни објави

Временска прогноза

Skopje,mk
scattered clouds
8 ° C
8 °
8 °
100 %
1kmh
40 %
Sun
16 °
Mon
11 °
Tue
12 °
Wed
13 °
Thu
9 °