Нов македонски стрип- “Деветка“

Деновиве излезе од печат првиот број од новото стрип издание "Деветка" , од стрип артистите Игор Јовчевски и Никола Темков."Деветка“ нуди разиграни содржини, рецензии...

Интервју со повод, 60 години „Колибри“ – Марија Таушанска Анастасовска –...

За www.kulturno.mk разговорот го водеше Т.Гогоска kulturno.mk - Колку е горда Марија на Колибри? Многу сум среќна што дојдовме до оваа бројка за почит - 60...

Медиуми- Интервју со повод – Мирјана Василева- Новинарскиот жар преточен во...

Ја запознав одамна, мислам дека уште првиот ден како млад новинар во Информативната програма на тогашната Телевизија Скопје. Со малку хрватски нагласок, впечатлива по...
video

Ретро медиуми – “Сезаме отвори се” – децата директни учесници во...

Кога остануваат само спомени, наша обврска е да потсетиме! Програмата правена за деца и со деца беше еден од облиците на медиумско доближување на најмладите...

Настан во воз- “Братска средба на Димче и Борче Илиевски- македонски...

Во среда ( 20 јуни 2018) Македонското здружение за култура и обичаи, "Гороцвет" од Скопје, во соработка со Македонски железници, која одбележува 145 години...
video

„Исцелител“ – вечерва во Градскиот парк кино на отворено

За сите што не го гледаа најдобриот македонски филм годинава, со најмноги добиени меѓународни награди „Исцелител „ ,вечерва , среда н6-ти јуни од 22...

Какви новинари – такви медиуми

3 мај - Светски ден на медиумите -Медиумската слика во Македонија Пишува М-р Т.Гогоска Каква е состојбата во медиумите во Македонија? Со ова прашање и добра намера...

Панел дискусија на тема „Младите и медиумите “

Панел дискусијата „Младите и медиумите”  ќе се одржи утре- петок, на 22 јуни 2018 година, со почеток во 12.00 часот во просториите на Европски...

Тајните на холивудските ѕвезди -Глен Клоуз до 22 години живеела во...

Многу години по бегството од сектата Глен Клоуз, познатата холивудска актерка вели дека сеуште не може да се навикне на слободата. Глен Клоуз, која е...

Последни објави

Временска прогноза

Skopje,mk
clear sky
13.6 ° C
15 °
12.8 °
33 %
1.9kmh
0 %
Fri
15 °
Sat
15 °
Sun
16 °
Mon
17 °
Tue
11 °