Работилница за новинари „Кодекс при известувања за дете жртва или сторител...

Утре, 9 ноември во организација на Првата детска амбасада Меѓаши, во хотел Карпош, ќе биде организирана Работилница за новинари, која има за цел да...
video

Oд утре во кината во Скопје долгоочекуваниот трилер Израмнувач 2  (Тhe...

Возбудлива акција, криминалистичен трилер, кој ја води приказната за Меккол, борец за непокорна правда за експлоатираните и угнетените. Колку далеку е подготвен да оди...
video

Наш филмски избор за оваа недела – „Aјла- ќерката на војната„...

Филмот е турска продукција(2017), работен на приказна од 1950 - та година, среде разурнувањата на Корејската војна. Наредникот Сулејман се сопнува на полуживо мало...

Режисерот Глен Вајс откако ја прими награда „Еми“, на сцена...

Режисерот на „Оскарите“, Глен Вајс (57), беше главна ѕвезда на синоќешното доделување на наградите „Еми“, откако на сцената ја прими наградата за режисер на...

13 години- 100 изданија на единствениот весник за хумор и забава...

Од печат излезе стотиот број на магазинот за хумор и забава „Без навреда“. Опстојувајќи веќе 13 години во македонскиот медиумски простор весникот ги орасположува...

Во сабота завршува комеди маратонот во Охрид

Последниве 20 дена  Охрид беше  центарот на комедијата. тековно се одржува Комеди Маратон на кој земаат учество комичари и комични претстави ,стенд-ап комедија, кабаре...

Медиуми- Интервју со повод – Мирјана Василева- Новинарскиот жар преточен во...

Ја запознав одамна, мислам дека уште првиот ден како млад новинар во Информативната програма на тогашната Телевизија Скопје. Со малку хрватски нагласок, впечатлива по...

Интервју на неделата – Миле Грозданоски режисер – Професијата ми донесе...

Средба со режисерoт Миле Гроздановски, човекот кој од позади камерата со сета своја енергија и знаења со децении создаваше, телевизиска, филмска, документарна и музичка...

Интервју на неделата со Кристина Атовска- Новинарството треба да е...

Како новинар од 80- тите години сега веќе на минатиот век, низ годините гледав како новинарството во Македонија се разобличува, менува и најжално од...

Тајните на холивудските ѕвезди -Глен Клоуз до 22 години живеела во...

Многу години по бегството од сектата Глен Клоуз, познатата холивудска актерка вели дека сеуште не може да се навикне на слободата. Глен Клоуз, која е...

Последни објави

Временска прогноза

Skopje,mk
broken clouds
-3 ° C
-3 °
-3 °
73 %
1kmh
75 %
Wed
2 °
Thu
-1 °
Fri
-3 °
Sat
0 °
Sun
-3 °