Ретро медиуми – „Умни глави“ навистина се УМНИ ГЛАВИ

  После 15 години со Филип и Марија - децата од омилената серија “Умни глави“ Интервју како потсетување на тоа  дека на децата им требаат убави...

Во Будимпешта – Тркалезна маса “Состојбата на медиумите на Балканот”

За оваа состојба би ми било повеќе простор и време за да се прикаже вистинската состојба на медиумскиот простор во Македонија , аналогно и...
video

Ретро медиуми – “Сезаме отвори се” – децата директни учесници во...

Кога остануваат само спомени, наша обврска е да потсетиме! Програмата правена за деца и со деца беше еден од облиците на медиумско доближување на најмладите...

Панел дискусија на тема „Младите и медиумите “

Панел дискусијата „Младите и медиумите”  ќе се одржи утре- петок, на 22 јуни 2018 година, со почеток во 12.00 часот во просториите на Европски...

Настан во воз- “Братска средба на Димче и Борче Илиевски- македонски...

Во среда ( 20 јуни 2018) Македонското здружение за култура и обичаи, "Гороцвет" од Скопје, во соработка со Македонски железници, која одбележува 145 години...
video

Актерот Расел Кроу во поинакво издание

Некогаш и славните и посакуваните доаѓаат во ситуации кога нивниот изглед не им е важен или едноставно им е доста од комплиментите и воздишките. Што...

Интервју со повод, 60 години „Колибри“ – Марија Таушанска Анастасовска –...

За www.kulturno.mk разговорот го водеше Т.Гогоска kulturno.mk - Колку е горда Марија на Колибри? Многу сум среќна што дојдовме до оваа бројка за почит - 60...
video

„Исцелител“ – вечерва во Градскиот парк кино на отворено

За сите што не го гледаа најдобриот македонски филм годинава, со најмноги добиени меѓународни награди „Исцелител „ ,вечерва , среда н6-ти јуни од 22...

Емотивна средба со пораснатите ДЕЦА од најпопуларната серија „Дајте музика“

„Скриено катче, таинствено ќоше, само за шега за игра и за песна...ДАЈТЕ МУЗИКА, ДАЈТЕ МУЗИКА, ДАЈТЕ МУЗИКААААА „ Емотивна средба на сценаристот на серијата Татјана...

Последни објави

Временска прогноза

Skopje,mk
scattered clouds
10 ° C
10 °
10 °
43 %
2.1kmh
40 %
Fri
6 °
Sat
3 °
Sun
2 °
Mon
3 °
Tue
1 °