Доделени телевизиските награди “ЕМИ”

Во театарот „Мајкрософт“, вчеравечер се одржа 70-то доделување на „Еми“ наградите  за најдобрите од областа на телевизијата. Овогодинешните номинации за Еми, означуваат нов рекорд во...

Традиција и мода -Ала турка и Ала Франга, модните стилови во...

  Книга - "АЛА ТУРКА – АЛА ФРАНГА" -ОБЛЕКАТА ВО СКОПЈЕ И БИТОЛА ВО ПЕРИОДОТ ОД КРАЈОТ НА 19 ВЕК ДО ВТОРАТА СВЕТСКА ВОЈНА  од...

Јубилејната колекција на Ралф Лорен, човекот кој ја задолжи Америка

Јубилејната колекција на Ралф Лорен, антологија на американската мода Педесет години модно творење прослави американскиот дизајнер Ралф Лорен на модна ревија на терасата Бедеста во...

Од светот на модата- „Модна библија “

  „Модната библија на Тим Ган„, Новата книга на авторот Тим Ган претставува своевидна фасцинантна историја на вечните парчиња за сите, советник за она што го...

Мода од друг агол- маица од рециклиран матерјал

МОДА ОД ДРУГ АГОЛ Пишува-дизајнер Елена Максимовска Како да направите една маица ? Потребни Ви се: 1 маица = 3 чаши остатоци од кафе + 5 пластични...
video

eFoil е најкул електрична даска за сурфање

Oва дефинитивно е најкул електричната даска за сурфање во светот. Ова е гаџетот кој не сте ни знаеле дека ви треба се додека не...

Совети за женскиот пол – Убав изглед на жешките температури

Во лето најтешко е да се одржи свежината на телото и лицето откако ќе излезете од дома заради високите температури. Најдобриот совет е: колку...
video

БОЈА НА ГОДИНАТА

За kulturno.mk моден дизајнер Елена Максимовска УЛТРА ВИОЛЕТОВА - БОЈА НА 2018 ГОДИНА Секоја сезона дизајнерите на различни  видови на производи во бирањето на боја се...

Актуелно – Мода, од и за природата

за www.kulturno.mk дизајнер Елена Максимовска Мода, од и за природата Се почесто го сретуваме зборот органско во секојдневниот живот. Мислам дека малку по малку почнуваме да...

6,7 милиони долари на аукција за син кралски дијамант

Вчера во Женева продаден за 6,7 милиони долари, синиот дијамант од европските кралски семејства Редок син дијамант кој изминативе три века бил во сопственост...

Последни објави

Временска прогноза

Skopje,mk
clear sky
13.6 ° C
14 °
13.3 °
76 %
1.5kmh
0 %
Fri
22 °
Sat
17 °
Sun
17 °
Mon
17 °
Tue
10 °