Еден од градовите на листата на топ дестинации за 2019 –...

  Репортажа на www.kulturno.mk , пишува Т.Гогоска Ако сакате за миг да се почуствувате отмено, посетете го Копенхаген Географија и историја Копенхаген (дански København) е главниот и најголем град на Данска....

Објавени топ туристичките дестинации за 2019 година

Ова се топ-10 града за 2019 година според „Лонли планет“: 1. Копенхаген, Данска 2. Шенжен, Кина 3. Нови Сад, Србија 4. Мајами, Флорида 5. Катманду, Непал 6. Мексико Сити, Мексико 7. Дакар, Сенегал 8....
video

Континентална Кина-Макао-Хонконг е најдолгиот прекуморски мост во светот

Кинескиот претседател Си Џинпинг деновиве  официјално го отвори најдолгиот мост во светот, колосален проект што ги поврзува Хонгконг, Макао и континентална Кина. Мостот е долг...

Привлечни – скапи светски дестинации

  Сиднеј- најмалку прифатлив град за живеење во Австралија, кој има средна вредност од 12.9 а големо влошување било забележано во последните неколку години, со...

Репортажа на неделата за која не се потребни зборови –...

Горното течение на реката Радика - Природа која дава душа    Маврово - Пред да стигнете и да уживате во Радика посетете ја  мистичната Шаркова пештера...

Репортажа на неделата- Околу светот од Шпанија до Македонија

Од Шпанија до Скопје, се е авантура! BY VOICES / Mладите пишуваат Од мојот дом во Шпанија до Скопје има точно 2866,2 километри. Јас сум Ана,Ana Fernández Hernández...

Девет важни правила на осум привлечни дестинации

Светот е едно необично место полно со предизвици. Во светот на туризмот и патувањата постојат девет необични закони. Внимавајте што правите ! Многу туристи најверојатно сé...

Естонија – Земјата каде сите си имаат некоја своја добра вила

Кога збоуваме за различни држави и националности прашањето за религија и верувања често излегува на површина. Перцепцијата на странците за Естонија е најчесто дека...

Шкотскиот остров на козите – убавина на продажба

Див, рустичен и целосно ненаселен приватен остров во Шкотска се продава по цена пониска од куќа во центарот на Скопје. Многумина од нас сонуваат...

Репортажа на неделата- Холандија – земјата каде што сонцето заоѓа меѓу...

Холандија - земјата каде сонцето заоѓа меѓу облаците „Земја на лалињата“, „Земја на ветерниците“, „Земја која е пониска од нивото на морето“( таа е една од...

Последни објави

Временска прогноза

Skopje,mk
clear sky
6.4 ° C
7 °
6.1 °
70 %
2kmh
0 %
Wed
14 °
Thu
14 °
Fri
15 °
Sat
16 °
Sun
16 °