10-те најздрави градови на светот

Агенцијата за изнајмување Spotahome од Мадрид направила анкета откако  одлучила да открие што значи здравјето на еден град со помош на индекс. Индексот HCI...

Во Охрид „Денови на мед, вино и сирење“ и „Охрид крафт...

Од денеска до 14 август во Охрид ќе се одржат „Денови на мед, вино и сирење“ и „Охрид крафт експо“. Посетителите на манифестациите што...

Репортажа на неделата – Овој пат помалку познати привлечни дестинации-СЕНТ МИШЕЛ

Сент Мишел, планина ни на копно ни на море. Една од првите градби ставени во листата на светското богатство на Унеско (во 1979 година) е...
video

Омилена дестинација за многу туристи – “Златниот мост” во Виетнам

Mостот во близина на Да Нанг, Виетнам ги воодушеви посетителите со својот елегантен дизајн. „Златниот мост“, стои на 1.400 метри надморска височина над ридовите...

Репортажа на неделата – Питомата природа на Преспанското езеро

Преспанско Езеро - Езеро во три држави со исклучителна флора и фауна Пишува -Татјана Гогоска Преспанското езеро лежи на јужната страна на Македонија. Сместено меѓу планините...

Викенд кујна – „Велвиција“- Гевгелија – Спој на одлична храна, амбиент...

  Предлог  на www.kulturno.mk  за овој викенд Има места кои еднаш ќе ги посетите и ќе ве натераат секогаш да им се навраќате. Овој пат културно.мк...

РЕПОРТАЖА НА НЕДЕЛАТА – Од Австралија некаде покрај Океанот – Мелбурн...

Овoј пат kulturno.mk со запис од најдалечната дестинација, од најмалиот континент, од градот Мелбурн Мелбурн е втор град по густина на население во Австралија, со...

Репортажа на неделата – Како Струга нема друга, а и да...

Продолжение на патувањето! Откако  ќе го оставите Дебарското езеро позади вас, се впуштате во откритија кои ќе ве одведат низ браната Глобочица и првата дестинација...

Репортажа на неделата -Костур градот со спокојна убавина

Пишува Т. Гогоска  Ако сакате да уживате во спокојните води на езерата, да ги слушнете најразличните звуци на птиците, да ги видите магичните природни чуда...

Репортажа на неделата за која не се потребни зборови –...

Горното течение на реката Радика - Природа која дава душа    Маврово - Пред да стигнете и да уживате во Радика посетете ја  мистичната Шаркова пештера...

Последни објави

Временска прогноза

Skopje,mk
few clouds
23 ° C
23 °
23 °
69 %
0.5kmh
20 %
Sun
31 °
Mon
29 °
Tue
27 °
Wed
29 °
Thu
29 °